Pandurii Târgu Jiu - FC Braşov, scor 2-1, în Liga I

Formaţia Pandurii Târgu Jiu a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-0), echipa FC Braşov, într-un meci din cadrul etapei a XVI-a a Ligii I.

24 afișări
Imaginea articolului Pandurii Târgu Jiu - FC Braşov, scor 2-1, în Liga I

Pandurii Târgu Jiu - FC Braşov, scor 2-1, în Liga I (Imagine: Ciprian Sterian/Mediafax Foto)

Pentru formaţia Pandurii au marcat Pintilii '84 (penalti) şi Apostu '90+2, în timp ce pentru echipa oaspete a înscris Ilyeş '68.

0-1: Ilyeş a deschis scorul în minutul 68 dintr-o lovitură de la 11 metri acordată de arbitrul Mihai Prodan în urma unui henţ în propriul careu al lui Vieira.

1-1: Pintilii a egalat în minutul 84 tot din lovitură de la 11metri acordată de arbitrul Mihai Prodan pentru un henţ în careu al lui Oros.

2-1: În minutul 90+2, Băcilă a centrat în careul echipei oaspete de pe partea dreaptă, iar Apostu a scăpat de adversarul direct şi a înscris golul victoriei cu un şut la colţul lung.

Pandurii Târgu Jiu: 80. Mingote - 7. Băcilă, 3. Viera, 21. Chiricheş, 29. Grecu (9. Apostu 78)- 8. Orac (17. Brata 57), 14. Voiculeţ, 5. Pintilii, 16. Nistor - 30. I. Iordache (23. Ad. Iordache 57), 20. Stromajer. Antrenor Petre Grigoraş.

FC Braşov: 32. Mincă - 20. Voicu, 15. Oros, 6. Majernik, 26. Da Silva - 11. Martinovici, 16. Viveiros (21. Rusu 78), 10. Ilyeş (27. Năstasie 85), 18. Cristescu, 7. Chipciu - 17. Dedu (9. Hadnagy 59). Antrenor: Daniel Isăilă.

Cartonaşe galbene: Viera (67) / Dedu (40), Oros (42, 83), Da Silva (69) Chipciu (90)

Cartonaş rosu: Oros (83)

Arbitri: Mihai Prodan (central) - Octavian Şovre, Ioan Onicaş (asistenţi) - Cristina Babadac (rezervă)

Observatori: Tudor Constantinescu, Ştefan Stana.

La meciul disputat pe Stadion Municipal din Drobeta Turnu Severin au asistat aproximativ 3.000 de spectatori. Formaţia Pandurii va evolua până la sfârşitul acestui sezon la Drobeta Turnu Severin deoarece la stadionul din Târgu Jiu au început lucrările de modernizare.