România - Polonia, scor 2-1, într-un meci amical de tineret

Echipa naţională de tineret a României a câştigat, scor 2-1 (0-0), partida amicală susţinută, marţi, pe teren propriu, pe stadionul "Concordia" din Chiajna, în faţa reprezentativei similare a Poloniei.

43 afișări
Imaginea articolului România - Polonia, scor 2-1, într-un meci amical de tineret

Emil Săndoi, antrenorul naţionalei de tineret (Imagine: Darius Mitrache/Mediafax Foto)

Golurile "tricolorilor" au fost marcate de Liviu Ganea '51 şi Gardoş '88, în vreme ce reuşita oaspeţilor a fost semnată de Tyrala '71.

În minutul 51, atacantul Liviu Ganea a scăpat singur spre poarta echipei poloneze şi a marcat după ce l-a lobat pe portarul Gliwa.

În minutul 71, mijlocaşul polonez Tyrala a executat la vinclu o lovitură liberă de marginea careului de 16 metri.

În minutul 88, după o fază prelungită de atac a formaţiei României, Gardoş a şutat de la aproximativ 11 metri printre picioarele portarului oaspeţilor.

România: 1. Lungu (12. Straton '84) - 2. Măţel (15. Neagu '69), 5. Mladen (14. Gardoş '75), 3. Papp, 4. Melinte - 10. A. Ionescu (18. C. Cristea '78), 8. Bicfalvi (17. Grozav '81), 6. Achim (16. Gângioveanu '59), 7. Pârvulescu (13. Râpă '65) - 11. Răduţă, 9. Alibec (19. L. Ganea '46). Antrenor: Emil Săndoi.

Polonia: 1. Gliwa - 4. Basta (18. Zbiegien '68), 3. Augustyn, 5. Kaminski, 2. Kubowicz - 6. Matutzczyk, 8. Cetnarski (19. Janota '46) - 7. Tyrala, 9. Piossek (17. Budzinzki '68), 11. Kal (15 Pietrowzki '46) - 10. Grzelczak. Antrenor: Andrzej Zamilski.

Cartonaşe galbene: Melinte '59, Mladen '71, Pârvulescu '23 / Basta '78.

Partida a fost arbitată de Radu Petrescu (central), Valentin Avram şi Andrei Constatinescu (asistenţi), George Trandafir (rezervă).

La meciul de marţi la echipa naţională de tineret a României au debutat jucătorii Straton, Neagu, Mladen, Melinte, Achim, Grozav, C. Cristea şi Gardoş.

La meciul de pe arena "Concordia" din Chiajna au asistat aproximativ 200 de persoane, printre spectatori numărându-se Ionuţ Lupescu (director general al FRF), Daniel Prodan (director sportiv al FRF), Adalbert Kassai (secretar general al FRF), impresarul Victor Becali, Mihai Stoichiţă (antrenor FC Steaua), Mircea Rădulescu (directorul Şcolii Federale de Antrenori din cadrul FRF), Mihai Stoica (manager general Unirea Urziceni) şi Miodrag Belodedici (director tehnic al loturilor naţionale de juniori din cadrul FRF).