Sorana Cârstea a câştigat primul său titlu din carieră în circuitul WTA

Jucătoarea română de tenis Sorana Cârstea, cap de serie numărul 3, a câştigat primul său titlu în circuitul WTA, impunându-se, duminică, în faţa sportivei germane Sabine Lisicki, cu scorul de 2-6, 6-4, 7-6 (7/4), în finala turneului de la Taşkent, dotat cu premii în valoare de 145.000 de dolari.

57 afișări
Imaginea articolului Sorana Cârstea a câştigat primul său titlu din carieră în circuitul WTA

Sorana Cârstea a câştigat primul său titlu din carieră în circuitul WTA (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Cârstea, în vârstă de 18 ani, cap de serie numărul 3 la Taşkent, a obţinut în urma câştigării finalei un cec de 22.925 de dolari şi 115 puncte WTA.

Ea s-a declarat extrem de fericită de obţinerea primului titlu din carieră în circuitul profesionist feminin.

"Sunt foarte fericită că am câştigat primul meu titlu aici. Este genial", a afirmat Cârstea.

Finalista Lisicki, a patra favorită, a fost recompensată cu un cec de 12.450 de dolari şi 80 de puncte WTA.

La turneul de la Taşkent au participat şi Monica Niculescu şi Raluca-Ioana Olaru, dar cele două au fost eliminate în sferturile de finală.

Olaru a câştigat, însă, proba de dublu, alături de sportiva urcaineană Olga Savciuk.

Sorana Cârstea a câştigat în carieră 318.238 de dolari, sumă din care 239.043 de dolari reprezintă banii obţinuţi de ea în acest an.

În urma performanţei de la Taşkent, românca poate accede în premieră în primele 40 de jucătoare în clasamentul WTA.

Cea mai bună clasare a ei până în prezent în această ierarhie a fost locul 45, poziţie pe care a ajuns la 8 septembrie.