Între 1 și 5 iulie, Timișoara devine din nou capitala jazzului contemporan și a muzicii fără granițe. Ajuns la ediția cu numărul 14, JAZZx transformă orașul într-un spațiu deschis al întâlnirilor culturale, reunind artiști din Europa, Statele Unite și România, public local și internațional, profesioniști ai industriei muzicale și noi generații de muzicieni. În cei 14 ani de existență, JAZZx a construit o comunitate în jurul muzicii și a adus pe scenele sale artiști ale căror cariere însumează peste 160 de premii Grammy. Această moștenire artistică confirmă rolul festivalului de a conecta Timișoara cu cele mai importante voci ale jazzului și muzicii contemporane internaționale.