- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Cofinanţarea a ajuns principala problemă pentru atragerea fondurilor europene
Cofinanţarea a ajuns principala problemă pentru absorţia fondurilor europene, deşi capacitatea de elaborare şi volumul proiectelor a crescut foarte mult în ultima perioadă, a declarat, miercuri, secretarul de stat în Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului (MDRT) Barna Tanczos.
Cofinanţarea a ajuns principala problemă pentru atragerea fondurilor europene (Imagine: Mediafax Foto)
"Problema absorţiei nu mai este capacitatea de a elabora, care s-a îmbunătăţit semnificativ. Volumul de proiecte este din ce în ce mai mare, uneori depăşeşte fondurile disponibile. Problema s-a mutat pe implementare şi finanţare", a explicat Tanczos la un seminar organizat de Forum Invest.
El a arătat că există o reticenţă a autorităţilor locale şi a altor instituţii publice faţă de bănci, deşi în ultima perioadă instituţiile de credit dispun de fondurile necesare pentru a finanţa proiectele care beneficiază de granturi europene.
"Astăzi, băncile dispun de acele lichidităţi necesare pentru lansarea proiectelor, cel puţin în această fază. Din punctul meu de vedere, pentru instituţiile publice principala problemă o reprezintă lipsa de expertiză. Este mult mai uşor să ceri bani de la buget", a adăugat secretarul de stat în MDRT.
La rândul său, directorul Autorităţii de Management pentru programul Operaţional Sectorial "Creşterea competitivităţii economice", Cătălina Meliţă, spune că aproximativ 13% din aplicanţii care au proiecte eligibile şi aprobate se retrag din cauză că nu găsesc fonduri de cofinanţare.
În cadrul programului, circa 80% din valoarea totală de trei miliarde de euro este destinată companiilor private, sub forma schemelor de ajutor de stat, iar cheltuielile neexigibile pot merge până la 20% din valoarea proiectului.
Programele de creştere a competitivităţii se adresează companiilor care nu obţin o rată internă de rentabilitate mai mare de 13%, ceea ce face ca băncile să le considere puţin atractive pentru creditare.
Meliţă susţine că instituţiile de credit ar trebui să calculeze rata de rentabilitate luând în considerare şi grantul de la Uniunea Europeană, nu doar studiul de fezabilitate iniţial.
-
O româncă a pledat vinovată de furt, fraudă şi complot în Canada. Cum a furat peste 100.000 de euro de la bătrâni
Externe astăzi, 07:34
O româncă, Angela Dragoş, membră a unui grup infracţional care viza bătrâni aflaţi la cumpărături, a pledat vinovată de 45 de capete de acuzare, vineri, la Palatul de Justiţie din Montreal. citeşte tot
-
ARTILERIA SIRIANĂ, împotriva populaţiei civile. FOTOGRAFII prin satelit, prezentate ca dovezi de SUA - FOTO
Externe astăzi, 03:37
Ambasadorul american în Siria şi Departamentul de Stat au postat pe Internet fotografii realizate prin satelit pe care le prezintă ca dovezi ale faptului că armata siriană efectuează operaţiuni de "anvergură" împotriva civililor, în special în oraşul Homs. citeşte tot





Nu vedeti ca ei vor sa garanteze proiectele europene cu primariile !Proiectele cu statul ,unde-si pot face ei manevrele !Si ale noastre,?Am cheltuit o gramada de bani sa facem firme,proiecte ,sa platim taxe,avize ,arhitecti,ingineri proiectanti ,consultanti etc.sa angajam oameni pe periode lungi,de ale noastre ii dor undeva !Pentru o cofinantare umblam pe la banci si astia ne iau de fraieri !SA GASIM SA FACEM SI NOI CEVA LEGAL IMPOTRIVA BANCILOR ! CE SA TERMINAT AICI !?SA NE TREZIM
Vorbe goale !Toate bancile parca au inebunit ! Mediul privat e pus pe butuci si astia vorbesc numai aberatii !Daca o banca ma finanteaza maine pe un proiect european gata aprobat si inceput ,firma constructoare care a castigat licitatia in prima faza angajeaza 40-50 de constructori ,cumparam materiale ,efectiv invartim roata.Ca mine sunt foarte multi !Eu cred ca in ceasul al doisprezecelea ,daca bancile se comporta asa cu noi ,si noi trebuie sa facem ceva impotriva lor !TREBUIE SA ACTIONAM !
Nu exista posibilitati la nici o banca sa acorde cofinantare pt proiectele UE,decat daca garantezi cu bunuri imobiliare in valoare dubla fata de valoarea solicitata.Nu exista scheme de garantare din partea statului domnilor guvernanti-vorbiti aberatii cand spuneti ca mediul privat care doreste sa dezvolte proiecte prin fonduri europene se poatet adresa bancilor, caci bancile ofera credite in conditii mult mai drastice ca si anul trecut.
Nu mai intoxicati lumea cu minciuni.Nu este nimic concret.