- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Vlădescu: Dacă mi se reproşează doar stimulentele însemnă că am făcut treabă foarte bună
Sebastian Vlădescu a declarat, vineri, că a făcut "treabă foarte bună" cât timp s-a aflat la conducerea Ministerului Finanţelor Publice dacă preşedintele Traian Băsescu îi reproşează doar acordarea de stimulente angajaţilor din ministerul de resort.
Vlădescu: Dacă mi se reproşează doar stimulentele însemnă că am făcut treabă foarte bună (Imagine: Răzvan Chiriţă/Mediafax Foto)
"Dacă mi se reproşează doar stimulentele însemnă că am făcut treabă foarte bună", a spus Vlădescu.
Băsescu a cerut, vineri, noilor miniştri ai Finanţelor şi Muncii să nu repete eroarea făcută de predecesorii lor în august, când au acordat stimulente propriilor angajaţi, caracterizând acest gest drept "o sfidare" a opiniei publice.
Vlădescu a adăugat că preşedintele i-a atras atenţia şi înainte de acest moment în privinţa stimulentelor pentru angajaţi.
Băsescu a apreciat, în linii mari, activitatea foştilor miniştri, dar i-a reproşat lui Vlădescu şi lansarea ideii privind cota progresivă de impozitare înainte de dezbaterea acesteia în Guvern sau în spaţiul public.
Portofoliul Finanţelor a fost preluat de deputatul PDL Gheorghe Ialomiţianu.
"Dacă PDL l-a desemnat înseamnă că ştie mai multe decât mine în domeniul finanţelor şi că este o alegere mai bună în acest moment", a spus Vlădescu despre numirea lui Ialomiţianu.
Noul ministru al Finanţelor a declarat vineri că funcţia pe care a preluat-o este una grea, într-o perioadă grea, şi nu se aştepta ca Vlădescu, pe care l-a susţinut în trecut, să fie remaniat.
-
Salarii de 35.000 de euro pentru specialişti IT români, în Franţa
Social astăzi, 18:36
O firmă în domeniul IT din Franţa caută să angajeze, prin intermediul Agenţiei de Şomaj Vaslui, 20 de dezvoltatori de programe informatice în schimbul unui salariu anual ce poate ajunge până la 35.000 de euro, pentru un program săptămânal de 39 ore de lucru. citeşte tot
-
Ponta: Eu cu Antonescu ne completăm, avem obiective comune, chiar dacă nu vorbim la fel
Politic astăzi, 18:30
Preşedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, joi, pentru MEDIAFAX, că deşi uneori vorbeşte altfel decât Crin Antonescu, se completează reciproc în ceea ce priveşte obiectivele USL. citeşte tot





Da! Intr-adevar, un comisar cu trei ani vechime poate sa traiasca fara probleme cu un salariu de 500RON net/luna si poate raspunde cerintelor de incoruptibilitate prevazute de lege. In acelasi timp, un comisar este si foarte motivat sa descopere fraude de milioane de euro si sa intre in conflict cu interlopi si politicieni care dau 500RON pe o sticla de sampanie.
Felicitari Basescu!
Taie-le stimulentele! Taiele consiliile de administratie salariatilor din Finante si ANAF. Sdideaza intreaga tara, intreaga functionarime publica.