- Home
- Politic
- Alegeri locale 2012
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Aproape 30 de participanţi la mitingul din Piaţa Victoriei au primit îngrijiri medicale
Aproape 30 de participanţi la mitingul din Piaţa Victoriei au avut nevoie de îngrijiri medicale, iar şapte dintre aceştia au fost duşi la Spitalul Floreasca, majoritatea fiind bărbaţi cu suferinţă diabetică decompensată, a declarat, miercuri, Constantin Olteanu, coordonatorul SMURD la eveniment.
Trei manifestanţi transportaţi la spital, alţi 13 au primit îngrijiri medicale (Imagine: Andreea Balaurea/Arhiva Mediafax Foto)
Medicul Constantin Olteanu a precizat că cele mai multe persoane care au solicitat îngrijiri medicale în corturile SMURD sau în maşinile Serviciului au fost cazuri uşoare, acestea suferind fie un puseu de hipertensiune, fie căderi de calciu sau dureri de spate.
Cele şapte persoane care au necesitat transportul la Spitalul de Urgenţă Floreasca au suferit, de regulă, alterarea unor boli preexistente, a mai spus Constantin Olteanu.
SMURD a avut în dispozitivul din Piaţa Victoriei două corturi şi două ambulanţe, fiind, de asemenea, mobilizate şi alte maşini pentru transportul bolnavilor la spital.
Într-un singur caz ambulanţele SMURD au fost completate cu o maşină de la Serviciul de Ambulanţă Bucureşti - Ilfov.
Mitingul din Piaţa Victoriei s-a încheiat în jurul orei 13.00, cu mesajul că pe 31 mai va fi grevă generală.
Liderii sindicali au estimat că la mitingul din Piaţa Victoriei au participat peste 50.000 de oameni, în timp ce Jandarmeria a anunţat că au fost aproximativ 30.000.
-
Un cinematograf multiplex va fi deschis în centrul comercial Cocor
Life-Inedit astăzi, 16:38
Cocor va găzdui un cinematograf de tip multiplex, cu cinci săli de vizionare, în interiorul unei zone de divertisment, ce va fi amplasată la ultimul etaj al centrului comercial, potrivit unui comunicat remis MEDIAFAX. Numele operatorului nu a fost făcut public. citeşte tot
-
Avion Florenţa-Timişoara, evacuat. Patru pasageri au fost răniţi, iar mai multe persoane în vârstă sunt în stare de şoc
Patru pasageri ai unui zbor pe ruta Florenţa - Timişoara au fost răniţi pe aeroportul din oraşul italian după ce aeronava a fost evacuată din cauza alertei de incendiu. La bordul avionului de tip Saab 2000 se aflau aproximativ 40 de persoane. citeşte tot





Imaginea tarii a avut de suferint prin aceasta iesire in strada in care s-a vazut clar cum stateau cu burtile la soare si beau cico!
Pentru ce au venit? Sa faca show? Ati produs multe pagube Romaniei azi! In loc sa iesim din criza voi faceti tara de rusine!
Rusine voua, cei ce au instigat populatia la revolta.
Din cauza voastra acesti batrani s-au calcat in picioare prin fata guvernului.