- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- AH1N1
- Revista presei
Impozite şi taxe locale mai mari cu 20%, din 2010
Guvernul a decis ca, din 2010, să majoreze impozitele şi taxele locale cu aproximativ 20%, valoarea de impozitare pentru clădirile făcute din materiale rezistente şi racordate la utilităţi urmând să fie majorată astfel, începând cu anul viitor, de la 669 de lei pe metrul pătrat la 806 lei.
Taxele au fost majorate prin hotărâre aprobată de Guvern în luna august şi publicată joi seara în Monitorul Oficial.
Noile taxe şi impozite confirmă informaţiile transmise de MEDIAFAX, prin surse oficiale, la momentul adoptării deciziei.
Astfel, valoarea de impozitare a clădirilor din materiale rezistente - beton sau cărămidă - care nu sunt racordate la reţeaua de apă, canalizare, reţeaua electrică sau termică va creşte de la 397 de lei pe metrul pătrat la 478 de lei pe metrul pătrat.
Valoarea de impozitare a fiecărui metru pătrat de construcţie din lemn, piatră naturală sau chirpici creşte şi ea, de la 182 la 219 lei în cazul celor cu utilităţi şi de la 114 la 137 în cazul celor fără utilităţi.
Impozitul pe clădiri se calculează de autorităţile locale, cuantumul plătit de contribuabil urmând să fie de 0,1% din valoarea de impozitare stabilită prin lege. La această valoare, autoritatea locală poate adăuga până la 20%.
Cuantumul impozitelor pentru terenurile intravilane cu destinaţia de spaţiu de construcţie creşte şi el, de la 7.404 de lei anual pentru un hectar la 8.921 de lei, în condiţiile în care localitatea în care se află este, conform clasificării oficiale, una de rang 0, iar zona în care terenul este amplasat este "A". Clasificarea oficială instituie localităţi de şase ranguri - notate, în ordine crescătoare, de la "0" la "V", iar zonele din cadrul localităţii sunt, de la centru spre periferie, de la "A" la "D".
Creşte şi impozitul pe mijloace de transport, cea mai recentă HG instituind o taxă anuală în funcţie de cilindreea motorului maşinii, motocicletei sau utilitarei. Astfel, pentru cele cu o cilindree de maximum 1.600 de centimetri cubi, românii vor plăti câte opt lei pentru fiecare 200 de centimetri pătraţi ai propulsorului maşinii lor. Pentru cele cu motoare între 1.601 şi 2.000 de centimetri cubi, fiecare 200 de centimetri cubi vor fi taxaţi cu 18 lei. Între 2.001 şi 2.600 de centimetri cubi, unitatea de calcul va fi de 36 de lei, iar pentru intervalul de la 2.601 la 3.000 de centimetri cubi, fiecare 200 de centimetri cubi va fi taxat cu 72 de lei anual.
Ambarcaţiunile de sport şi agrement, impozitate până acum cu sume de până la 800 de lei, vor fi taxate cu până la 964 de lei anual, cuantumul fiind stabilit în funcţie de o serie de criterii prevăzute în normele metodologice ale actului normativ.
Aceeaşi hotărâre de guvern stabileşte şi cuantumul taxelor percepute de administraţiile locale pentru diverse servicii, precum eliberarea unor autorizaţii sau certificate.
Astfel, dacă până acum un certificat de urbanism pentru un teren cu suprafaţa de până la 150 de metri pătraţi se elibera contra unei sume de 3-4 lei, aceasta va fi, din 2010, cuprinsă între 4 şi 5 lei.
Taxa de eliberare a autorizaţiei pentru desfăşurarea unei activităţi economice va creşte de la maximum 11 lei la cel mult 13 lei în mediul rural şi de la maximum 57 lei la cel mult 69 lei în mediul urban. Tot de la 57 lei la 69 lei creşte şi taxa pentru eliberarea ceertificatului de producător.
Pentru eliberarea autorizaţiilor de funcţionare va fi achitată o taxă cuprinsă între 0 şi 17 lei inclusiv, comparativ cu 0-14 lei în prezent.
Taxa pentru eliberarea/vizarea anuală a autorizaţiei privind desfăşurarea activităţii de alimentaţie publică va urca de la maximum 3.000 lei la cel mult 3.615 lei.
Taxa pentru afişaj în scop de reclamă şi publicitate va urca de la 23 lei/mp la 28 lei/mp, în cazul unui afişaj situat în locul în care persoana derulează o activitate economică, şi de la 17 lei la 20 lei, pentru orice alte panouri.
Şi impozitul pe spectacole a fost majorat, atât în cazul videotecilor (de la 1 leu/mp la 2 lei/mp), cât şi în cazul discotecilor (de la 2 lei/mp la 3 lei/mp).
Pentru eliberarea de către administraţia publică de certificatele, adeverinţe şi orice alte înscrisuri prin care se atestă un fapt sau o situaţie, cu excepţia acelor acte pentru care se plăteşte o altă taxă extrajudiciară de timbru mai mare, taxa va urca de la 1 leu la 2 lei, aceeaşi majorare fiind operată şi pentru eliberarea certificatelor de proprietate asupra animalelor.
Tot cu 2 lei în loc de 1 leu va fi taxată şi eliberarea, la cerere, a certificatelor de cazier judiciar.
Înregistrarea, la cerere, în actele de stare civilă, a desfacerii căsătoriei, reconstituirea actelor de stare civilă şi eliberarea altor certificate de stare civila în locul celor pierdute, sustrase, distruse sau deteriorate vor fi de asemenea taxate cu 2 lei, în loc de 1 leu.
Pentru eliberarea sau preschimbarea cărţilor de identitate (inclusiv a celor provizorii) şi a buletinelor de identitate pentru cetăţenii români, eliberarea carnetelor de identitate sau prelungirea valabilităţii legitimaţiilor provizorii pentru cetăţenii străini şi persoanele fără cetăţenie, taxa va urca de la 1 leu la 4 lei.
Pentru obţinerea permisului de conducere la autovehicule din categoriile A, A1, B, B1 şi B+E va fi plătită o taxă unică, de 5 lei.
Conform Codului Fiscal, valoarea impozitelor şi taxelor locale se indexează o dată la trei ani, ţinând cont de evoluţia ratei inflaţiei de la ultima indexare. Noile valori sunt aprobate prin hotărâre a guvernului, până la data de 30 aprilie a fiecărui an.
Valorile instituite de noua hotărâre vor intra în vigoare începând cu anul fiscal 2010.
Surse oficiale au declarat agenţiei MEDIAFAX, în luna august, că administraţiile locale vor putea actualiza cu rata inflaţiei din 2007-2009 cuantumurile impozitelor şi taxelor locale aplicate în 2010, astfel încât acestea vor creşte cu circa 20% şi vor aduce anul viitor venituri suplimentare de peste 970 milioane euro.
-
Orban: Voi anunţa cu 48 de ore înainte de Congres funcţia pentru care voi candida
Politic astăzi, 21:38
Prim-vicepreşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, marţi seară, că va anunţa public funcţia la care va candida la Congresul extraordinar din martie, cu 48 de ore înainte de începerea Congresului, precizând că afirmaţia sa privind liberalismul nu s-a referit la Crin Antonescu. citeşte tot
-
Risc însemnat de avalanşe şi trasee închise în Masivul Bucegi
Social astăzi, 21:33
Salvamontiştii din Buşteni le reamintesc turiştilor că în această perioadă toate traseele din Masivul Bucegi sunt închise şi anunţă că pe toate văile din Bucegi există risc însemnat de producere a unor avalanşe, în condiţiile în care în unele zone stratul de zăpadă atinge un metru şi jumătate. citeşte tot
-
Toate drumurile din judeţul Prahova au fost redeschise circulaţiei
Social astăzi, 21:27
Toate drumurile din judeţul Prahova au fost redeschise circulaţiei, marţi după-amiază, drumarii reuşind să deszăpezească ultimele şase tronsoane de drum care, în cursul dimineţii, erau blocate total sau parţial din cauza troienelor. citeşte tot
-
Sibiu: Atenţionare privind intensificări ale vântului, pentru următoarele două zile
Social astăzi, 20:39
Prefectul judeţului Sibiu, Constantin Trihenea, a cerut, marţi, tuturor instituţiilor să fie pregătite de intervenţie, întrucât în judeţ au fost prognozate, pentru următoarele două zile, intensificări ale vântului, viteza acestuia putând să depăşească o sută de kilometri la oră în zona sudică. citeşte tot
-
Mai puţine posturi şi direcţii în MECTS, conform noii organizări
Social astăzi, 20:12
Numărul total de posturi din cadrul MECTS, inclusiv Autoritatea Naţională pentru Sport şi Tineret va fi de 691, cu 139 mai puţin decât totalul celor din fostul minister al Educaţiei, Cercetării şi Inovării şi fostul minister al Tineretului şi Sportului, potrivit organigramei instituţiei. citeşte tot
-
98% dintre plantele care se vând în magazinele de vise sunt periculoase
Social astăzi, 20:02
Aproape 98% din produsele etnobotanice, vândute în magazinele de profil, prezintă pericol pentru sănătate, fiind vorba de plante cu efect halucinogen, dar şi de plante obişnuite, stropite cu substanţe interzise, a declarat pentru MEDIAFAX, vicepreşedintele Colegiului Farmaciştilor, Clara Popescu. citeşte tot
-
Cinci schiori care au vrut să coboare de la Cota 2000 au fost surprinşi de o avalanşă
Social astăzi, 19:31
Cinci schiori care au încercat, marţi după-amiază, să coboare de la Cota 2000, din Masivul Bucegi, au provocat şi au fost surprinşi de o avalanşă, doi dintre ei reuşind să se salveze, iar ceilalţi trei fiind recuperaţi teferi de către salvamontişti. citeşte tot
-
Toyota România recheamă 11.835 de vehicule cu posibile defecţiuni la acceleraţie
Toyota România va rechema în service 11.835 de vehicule posibil afectate de o defecţiune la pedala de acceleraţie, iar costurile verificărilor vor fi suportate de către companie, a anunţat, marţi, reprezentantul mărcii pe plan local, precizând că verificările vor fi finalizate în 60 de zile. citeşte tot
-
Boc: Condiţiile de licitaţie la deszăpeziri vor fi modificate, firmele să dispună de utilaje adecvate
Social astăzi, 19:09
Condiţiile impuse pentru atribuirea unui contract de deszăpezire vor fi modificate astfel încât la licitaţii să nu se poată prezenta decât firme care dispun de utilaje corespunzătoare unor astfel de intervenţii, potrivit premierului Emil Boc. citeşte tot











Acum trei luni m-am intors in tara dupa 11 ani.am infiintat un SRL cu asistenta Camerei de Comert fara a fi informat de impozitul forfetat si de fiscalitatea de nesuportat din Romania.Problema noastra a Romanilor, a Romaniei,nu este personalul necalificat din agricultura,PROBLEMA ESTE PERSONALUL NECALIFICAT CARE GUVERNEAZA TARA NOASTRA,ROMANIA ! Eu am radiat deja SRL,mi-am luat banii pe care i-am adus si m-am intors de unde am venit...MAI BINE PRINTRE STRAINI DECAT PRIZONIER IN PROPRIA TA CASA.
Cu ce plateste nevoiasul de la tara care nu are salariu,somaj sau asist.sociala??Care nu vede un ban cu lunile?O s-ajunga ca in Morometii,sa-i ia perceptorii toalele de pe pereti?Putorile din Parlament si din conducerea centrala si locala sug seva romanilor.Am ajuns mai rau ca pe vremea fanariotilor si a turcilor.Halal de noi
Am 45 de ani sunt data in somaj ,fabrica unde am lucrat e inchisa,dupa ce se termina somajul cum mai traiesc?ca la varsta mea nimeni nu te mai angajeaza...ce sa ma spun cum sa pot plati taxe si impozite,cum sa ii iau mancare si medicamente?Am luptat pentru o Romanie mai buna si ne-am ales cu una care ne duce la stres saracie si moarte ...Domnilor parlamentari mai eliberati locul ca sunteti prea multi ce stati pe bani nostri acolo,,,de aia ne duceti la saracie....Luati exemplu de la alte tari ca sunteti niste analfabeti...trebuie sa facem ceva daca nu vom muri de foame,e mai bine in Africa decat in Romania