Gimnastele Andreea Munteanu şi Ştefania Stănilă s-au clasat, sâmbătă, pe locurile 13, respectiv 14, în concursul individual-compus, la Trofeo Citta di Jesolo (Italia), competiţia fiind câştigată de Kyla Ross (SUA).

187 afișări
Imaginea articolului Andreea Munteanu-locul 13, Ştefania Stănilă-locul 14, la Trofeo Citta di Jesolo la gimnastică

Alina Ştefania Stănilă (Imagine: Ştefan Micsik/Arhiva Mediafax Foto)

Andreea Munteanu a avut un total de 54.500 puncte, fiind notată astfel: 12.150 la paralele, 14.800 la bârnă, 13.700 la sol şi 13.850 la sărituri, clasându-se pe locul 13. La rândul său, Ştefania Stănilă a primit notele 12.550 la paralele, 13.400 la bârnă, 13.700 la sol şi 14.750 la sărituri, pentru un total de 54.450 puncte, cu care s-a clasat pe locul 14.

Medalia de aur a revenit gimnastei americane Kyla Ross, cu un total de 58.000 puncte. Concursul pe echipe a fost câştigat tot de SUA, cu un total de 231.650 puncte.

Tot sâmbătă, echipa de junioare a României a cucerit medalia de argint a competiţiei. Echipa României, în componenţa Laura Jurcă, Andra Butuc, Ştefania Orzu, Asiana Peng, Andra Stoica şi Andreea Iridon, a obţinut un punctaj total de 212,900 puncte, cu care s-a clasat pe locul secund.

Medalia de aur a revenit echipei SUA (228 puncte), iar cea de bronz echipei Italiei (211,400 puncte).

În concursul individual-compus, prima poziţie a revenit gimnastei americane Key Bailie (58.250) puncte, cea mai bună clasare a unei sportive tricolore fiind cea a Laurei Jurcă (locul 4, 55,500 puncte).

Concursul Trofeo Citta de Jesolo, la care participă gimnaste senioare şi junioare din Italia, SUA, Japonia, Australia şi România, continuă, duminică, cu finalele pe aparate.