Danemarca - Japonia, scor 1-3, în ultima etapă a grupei E de la CM-2010

Reprezentativa Japoniei a învins, luni, cu scorul de 3-1 (2-0), naţionala Danemarcei, în ultima etapă a grupei E de la Cupa Mondială, într-un meci desfăşurat la Rustenburg, pe stadionul Royal Bafokeng, şi a reuşit calificarea în optimile competiţiei.

21 afișări
Imaginea articolului Danemarca - Japonia, scor 1-3, în ultima etapă a grupei E de la CM-2010

Danemarca - Japonia, scor 1-3, în ultima etapă a grupei E de la CM-2010 (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Pentru Japonia au marcat Keisuke Honda, în minutul 17, Yasuhito Endo, în minutul 31 şi Shinji Okazaki, în minutul '87, în timp ce pentru Danemarca a înscris Jon Dahl Tomasson, în minutul 81, după ce iniţial atacantul danez ratase lovitura de pedeapsă.

Danemarca: 1. Sorensen - 6. Jacobsen, 4. Agger, 13. Kroldrup (18. Larsen '56), 15. S. Poulsen - 10. Jorgensen (14. J. Poulsen '34), 2. C.Poulsen, 12. Kahlenberg (21. Eriksen '63) - 9. Tomasson, 11. Bendtner, 19. Rommedahl. Antrenor: Morten Olsen.

Japonia: 21. Kawashima - 3. Komano, 22. Nakazawa, 4. Tulio, 5. Nagatomo - 8. Matsui (9. Okazaki '74), 2. Abe, 7. Endo (20. Inamoto 90+1) - 17. Hasebe, 18. Honda, 16. Okubo (15. Konno '88). Antrenor: Takeshi Okada.

Cartonaşe galbene: Kroldrup ('29), C. Poulsen ('48), Bendtner ('66) / Endo '12, Nagatomo '26.

Partida a fost arbitrată de centralul Jerome Damon (Africa de Sud), ajutat de asistenţii Celestin Ntagungira (Rwanda) şi Enock Molefe (Africa de Sud). Rezervă de arbitru a fost Martin Hansson (Suedia).

Jucătorul meciului a fost desemnat japonezul Keisuke Honda.

Vezi aici rezumatul partidei dintre Danemarca şi Japonia.

Clasament final al grupei E:

Olanda - 9 puncte,

2. Japonia - 6 puncte,

3. Danemarca - 3 puncte,

4. Camerun - 0 puncte.

Olanda va întâlni, luni, în optimile Cupei Mondiale, reprezentativa Slovaciei, în timp ce Japonia îşi va disputa un loc în sferturile competiţiei, marţi, cu reprezentativa Paraguayului.

Află aici care este programul Cupei Mondiale.