Dinamo şi Rapid au remizat în derbiul etapei a VII-a a Ligii I, scor 0-0

Formaţiile Dinamo şi Rapid au remizat, duminică, pe stadionul din Şoseaua Ştefan cel Mare, scor 0-0, în derbiul etapei a VII-a a Ligii I, în care au avut loc incidente în tribune şi oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 44.

736 afișări
Imaginea articolului Dinamo şi Rapid au remizat în derbiul etapei a VII-a a Ligii I, scor 0-0

Dinamo şi Rapid au remizat în derbiul etapei a VII-a a Ligii I, scor 0-0 (Imagine: Laurentiu Mich/Mediafax Foto)

În minutul 44, Herea a primit cartonaşul roşu pentru un fault asupra lui Dragoş Grigore.

Dinamo Bucureşti: Bălgrădean - Luchin, D. Grigore, Moţi, Diabate - L. Rus (L. Ganea '60), D. Kone, D. Stoica, C. Munteanu - Dănciulescu (Bakaj '74), M. Niculae (Ţucudean '80). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Rapid Bucureşti: Coman - Rui Duarte, M. Antonio, Glauber, Ezequias - N. Grigore, Alexa, Herea - Deac, Pancu (Teixeira '87), Surdu (M. Roman '55). Antrenor: Răzvan Lucescu.

Cartonaşe galbene: D. Kone '32, D. Grigore '58, L. Rus '59, M. Niculae '76, Bakaj '90+4 / Rui Duarte '17, Alexa '40, Surdu '45, N. Grigore '45, Pancu '54.

Cartonaş roşu: Herea '44.

Arbitri: Sebastian Colţescu (central) - Micloş Nagy, Sebastian Gheorghe (asistenţi) - Cătălin Popa (rezervă).

Observatori: Vasile Avram, Valentin Alexandru.

La partida din Ştefan cel Mare au asistat aproximativ 5.000 de spectatori, dintre care 600 de fani rapidişti.

Partida a fost întreruptă de arbitrul Sebastian Colţescu de două ori câte 30 de secunde din cauza torţelor aruncate de suporterii dinamovişti, aceştia fiind evacuaţi de forţele de ordine.

În minutul 5, meciul a fost oprit după ce fanii dinamovişti din Peluza Cătălin Hâldan au aruncat cu petarde şi torţe, una dintre acestea ajungând pe teren.

Partida a fost reluată, dar în minutul 7 Colţescu a oprit a doua oară jocul din aceleaşi cauze.

Fanii dinamovişti au afişat şi un banner pe care era scris "Foc, fum, teroare, să plece conducerea din Ştefan cel Mare".

Pompierii prezenţi în stadion i-au stropit pe fanii dinamovişti cu furtunele de apă, iar oamenii de ordine au evacuat galeria dinamovistă.

Înainte de începerea meciului, galeria rapidistă a aruncat şi ea cu petarde.

Imediat după încheierea primei reprize, antrenorul Rapidului, Răzvan Lucescu, l-a apostrofat pe arbitrul Sebastian Colţescu pentru eliminarea lui Herea. În repriza secundă, Lucescu nu a mai luat loc pe banca tehnică a giuleştenilor, el urmărind partida din tunelul de la vestiare.

Este primul meci din acest sezon al Ligii I în care Dinamo nu a înscris.