EURO 2012: Franţa şi Anglia au remizat, scor 1-1, în primul meci al grupei D

Echipele naţionale ale Franţei şi Angliei au terminat la egalitate, luni, la Doneţk, scor 1-1 (1-1), în primul meci al grupei D de la Campionatul European din Ucraina şi Polonia.

2579 afișări
Imaginea articolului EURO 2012:  Franţa şi Anglia au remizat, scor 1-1, în primul meci al grupei D

EURO 2012: Franţa - Anglia (Imagine: AFP / MediafaxFoto)

Englezii au deschis scorul prin Lescott, în minutul 30, aflat primul gol la naţională, francezii reuşind egalarea prin Nasri, în minutul 39.

Franţa: Lloris - Debuchy, Rami, Mexes, Evra - Cabaye (Ben Arfa '84), A. Diarra, Malouda (Martin '85) - Nasri, Benzema, Ribery. Selecţioner: Laurent Blanc.

Anglia: Hart - G. Johnson, Terry, Lescott, A. Cole - Gerrard, Parker (Henderson '78) - Milner, Young, Oxlade-Chamberlain (Defoe '77) - Welbeck (Walcott '90+1). Selecţioner: Roy Hodgson.

Arbitri: Nicola Rizzoli (central) - Renato Faverani, Andrea Stefani (asistenţi) - Gianluca Rocchi, Paolo Tagliavento (asistenţi suplimentari) - toţi Italia - Pavel Kralovec (rezervă) - Cehia.

Tot în grupa D se mai dispută, luni, de la ora 21.45, meciul Ucraina - Suedia.