FC Braşov a suferit prima înfrângere pe teren propriu de la revenirea în Liga I

Formaţia FC Braşov a suferit, duminică, prima înfrângere pe teren propriu de la revenirea sa în Liga I, în sezonul 2008-2009, în urma eşecului înregistrat în faţa echipei Dinamo, scor 0-1 (0-1), într-un meci contând pentru etapa a X-a.

13 afișări
Imaginea articolului FC Braşov a suferit prima înfrângere pe teren propriu de la revenirea în Liga I

Dinamovistul Andrei Cristea, autorul golului înscris de Dinamo (Imagine din arhivă; Mircea Roşca/Mediafax Foto)

Unicul gol al partidei a fost marcat de Andrei Cristea '27

0-1: Torje a centrat în careu, Andrei Cristea a dejucat pasul la ofsaid al defensivei braşovene şi, rămas singur cu portarul Coman, a reluat, cu capul, la colţul lung.

Două minute mai târziu, acelaşi Andrei Cristea a lobat balonul peste portarul Coman însă transversala s-a opus golului.

În minutul 88, gazdele au solicitat penalti la o fază în care Lucian Goian l-a tras de mâini pe Zaharia.

În minutul 90+1, Scarlatache a fost eliminat, după ce a primit al doilea cartonaş galben, în urma unui fault asupra lui Ezequias.

FC Braşov: 1. Coman - 2. Rui Duarte, 4. Abrudan, 55. Nuno Diogo, 3. Ezequias - 20. Voicu (14. Roman '62), 27. Măldărăşanu, 10. Ilyes, 7. C. Munteanu (18. Cristescu '78) - 11. Zaharia, 9. Hadnagy (21. Sburlea '65). Antrenor: Viorel Moldovan.

Dinamo: 12. Dolha - 25. Scarlatache, 18. Goian, 30. Tamaş, 3. Pulhac (2. Diabate '45) - 22. Torje, 5. Kone, 29. N'doye, 20. Adrian Cristea - 17. Andrei Cristea (4. Moţi '85), 10. Alexe (99. Cl. Niculescu '78). Antrenor: Ion Marin.

Cartonaşe galbene: Hadnagy '65, Rui Duarte '76, Zaharia '90+1 / L. Goian '56, Scarlatache '73, 90+1, Tamaş '83, Torje '90

Cartonaş roşu: Scarlatache '90+1.

Arbitri: Cristian Balaj (central) - Zoltan Szekely, Aurel Oniţă (asistenţi) - Cătălin Popa (rezervă).

Observatori: Ion Turculeanu, Gheorghe Moise.

Supervizor: Valentin Alexandru.

La partidă au asistat aproximativ 6500 de spectatori. Suporterii diamovişti nu au intrat în stadion în grup organizat şi nu au luat loc în sectorul rezervat lor ci printre spectatori.