FC Viitorul - FC Botoşani, scor 3-1, în Liga I

Echipa FC Viitorul a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-0), formaţia FC Botoşani, în ultimul meci al etapei a XV-a a Ligii I, în urma căruia gazdele au urcat pe locul secund în clasament.

402 afișări
Imaginea articolului FC Viitorul - FC Botoşani, scor 3-1, în Liga I

FC Viitorul - FC Botoşani, scor 3-1, în Liga I (Imagine: Shutterstock)

Golurile învingătorilor au fost marcate de Benzar '45, Chiţu '47 şi Cernat '89, în timp ce pentru oaspeţi a înscris D. Roman, în minutul 87.

1-0: Benzar a transformat impecabil o lovitură liberă de la 22 de metri.

2-0: Boli a şutat în bară, balonul a ajuns la Chiţu şi acesta a înscris cu un şut din 3 metri.

În minutul 73, bulgarul Dimitrov (FC Botoşani) a primit cartonaşul roşu pentru injurii.

2-1: Vaşvari a centrat din partea dreaptă şi Roman a reluat în plasă din 6 metri.

3-1: Tănase a pătruns în partea stângă, a întors balonul şi Cernat a înscris cu un şut din prima de la 12 metri.

FC Viitorul: Rîmniceanu - Benzar, Boli, Mitrea, Cr. Ganea - Achim, Filip, Aganovici (R. Marin '81) - Chiţu (Cernat '75), I. Hagi (Nicoliţă '61), Fl. Tănase. Antrenor: Gheorghe Hagi.

FC Botoşani: Iliev - Dimitrov, Cordoş, Plămadă, Acsinte - Cucu, Vaşvari - Fulop (Batin '61), Cabrera, Martinus (D. Roman '41) - Hadnagy (Patache '80). Antrenor: Cristian Pustai.

Cartonaşe galbene: Mitrea '16, Chiţu '51 / Martinus '15, Dimitrov '73.

Cartonaş roşu: Dimitrov '73.

Arbitri: Cristian Balaj (central) Daniel Mitruţi, Bogdan Velicu (asistenţi) - Florin Andrei (rezervă).

Observatori: Iosif Olah, Ion Catoi.