FC Viitorul s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii

Echipa FC Viitorul s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii-Adeplast, după ce a învins, vineri, pe stadionul Giuleşti-Valentin Stănescu, formaţia FC Botoşani, scor 8-6, în urma executării loviturilor de departajare.

143 afișări
Imaginea articolului FC Viitorul s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii

FC Viitorul s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii (Imagine: Laurenţiu Mich/Mediafax Foto)

La finalul celor 90 de minute de joc, scorul a fost egal, 2-2, iar la finalul celor două reprize de prelungiri a fost 3-3.

Pentru FC Viitorul au marcat Mitriţă '38, Daminuţă '66 şi Patache '94 (autogol), iar pentru FC Botoşani au înscris Hadnagy '20, Fulop '72 şi Acsinte '120+1.

În minutul 66, Lazar a apărat o lovitură de la 11 metri executată de Daminuţă, după un fault asupra lui Mitriţă. Arbitrul a decis însă repetarea loviturii şi Daminuţă a reuşit s-o transforme.

La loviturile de departajare pentru FC Viitorul au marcat Mitrea, Tănase, Puţanu, Cârstocea şi Daminuţă.

Pentru FC Botoşani au transformat Ianc, Vaşvari şi Ivanovici, în timp ce Fulop a ratat.

FC Viitorul: D. Balauru - Manea, Ţitu, Puţanu, Mitrea - Daminuţă, R. Marin (Nedelcu '60) - Mitriţă (Cârstocea '111), Benzar, Tănase - V. Rusu (Cioablă '62). Antrenor: Bogdan Stelea

FC Botoşani: Lazar - Patache, Ghinga (Oltean '45), Tincu, Acsinte - Ianc, Croitoru (Bordeanu '91), Vaşvari, Ivanovici - Fulop, Hadnagy (Batin '59). Antrenor: Leo Grozavu

Cartonaşe galbene: Benzar '29 / Ianc '51, Tincu '57, Croitoru '65, Batin '113

Arbitri: Adrian Ilyes (central) - Marius Marica, Florin Badea (asistenţi) - Florin Andrei (rezervă).