Oţelul Galaţi, prima victorie a fazei grupelor în Cupa României

Primul meci al fazei grupelor din sezonul 2023-2024 al Cupei României la fotbal s-a jucat marţi între SCM Zalău şi Oţelul Galaţi, primdivizionara impunându-se fără emoţii, scor 1-4 (1-3). Zălăuanii au evoluat aproape toată repriza secundă în 10 oameni.

270 afișări
Imaginea articolului Oţelul Galaţi, prima victorie a fazei grupelor în Cupa României

Oţelul Galaţi, Facebook

Nou promovata pe prima scenă a fotbalului românesc a rezolvat rapid meciul, după 36 de minute scorul fiind deja 0-3, după reuşitele lui Cîrjan (minutele 14 şi 36) şi Cisse (21).

Gazdele au marcat singurul gol în minutele suplimentare de joc ale primei reprize, prin Cherecheş.

Ardelenii au rămas în 10 oameni, în minutul 48, iar Oţelul a închis tabela în minutul 75, prin fundaşul martinican Rosario Latouchent.

În Grupa C, din care fac parte cele două echipe, se mai joacă marţi meciul dintre Dinamo Bucureşti şi U Craiova 1948, iar miercuri vor evolua la Oradea, FC Bihor şi FCSB.