România a câştigat turneul Alba Regia Volleyball la volei masculin

Echipa naţionala de volei masculin a României a câştigat turneul Alba Regia Volleyball din Ungaria, cu trei victorii, obţinute partidele cu reprezentativele ţării gazdă, Suediei şi Israelului.

110 afișări
Imaginea articolului România a câştigat turneul Alba Regia Volleyball la volei masculin

România a câştigat turneul Alba Regia Volleyball la volei masculin (Imagine: Arhiva Mediafax Foto / AFP)

Reunită în urmă cu o săptămână în vederea participării la preliminariile Campionatului European din 2015, naţionala României a susţinut trei meciuri de verificare în cadrul turneului organizat la Szekesfehervar şi încheiat duminică seara.

Astfel, România a învins celelalte participante, Israel, Suedia şi Ungaria, câştigând turneul cu 9 puncte. Pe locul secund s-a clasat Suedia (6 puncte), urmată de Israel (3) şi Ungaria (0).

Rezultatele complete ale turneului sunt următoarele: România-Ungaria 3-1 (25-21, 25-17, 24-26, 30-38), România-Israel 3-1 (25-14, 28-26, 22-25, 25-20), România-Suedia 3-1 (25-23, 25-20, 22-25, 25-16), Suedia-Ungaria 3-0, Ungaria-Israel 2-3, Suedia-Israel 3-1.

România va juca în turul doi preliminar al CE din 2015, al cărui turneul final va avea loc în Italia şi Bulgaria.

Tricolorii vor participa la două turnee, în grupa E, cu Olanda, Croaţia şi Muntenegru, la Podgorica (16-18 mai) şi Zagreb (23-25 mai). Câştigătoarea grupei se califică la turneul final, iar formaţia de pe locul secund va susţine baraj, în sistemul tur-retur (23-24 şi 30-31 mai 2015) cu a doua clasată din Grupa D.