Reprezentativa de fotbal a României a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut, luni, pe Arena Naţională, în compania selecţionatei Greciei, în etapa a opta a grupei F de calificare la Campionatul European din 2016.

4667 afișări
Imaginea articolului România a remizat cu Grecia, scor 0-0, în preliminariile Euro-2016. "Naţionala", pe locul doi în grupa F, după opt etape

România - Grecia 0-0. "Tricolorii", la a treia remiză consecutivă cu scor alb (Imagine: Alexandru Hojda/Mediafax Foto)

România: Tătăruşanu - Papp, Chiricheş, Grigore, Raţ - Hoban (Andone '80), Pintilii - Torje, Budescu (Sânmărtean '64), Maxim (Popa '64) - Keşeru. Selecţioner: Anghel Iordănescu

Grecia: Karneis - Kitsiou, Papastathopoulos, Manolas, Holebas - Aravidis, Tziolis - Samaris, Fortounis (Kone '54), Fetfazidis (Vyntra '46) - Mitroglou (Karelis '87). Selecţioner: Kostas Tsanas

Cartonaşe galbene: Papp '78 / Holebas '68, Manolas '90

Meciul a fost arbitrat de Aleksei Kulbakov, din Belarus, ajutat la cele două linii de Vitali Maliutin şi Oleg Maslianko. Arbitri adiţionali au fost Sergei Tsinkevici şi Viktor Şimusik, iar rezervă Dmitri Zhuk.

La partidă au asistat aproximativ 38.000 de spectatori, în tribune fiind prezent şi premierul Victor Ponta.

În minutul 78 al meciului, crainicul stadionului a anunţat că Simona Halep s-a calificat în sferturi de finală la US Open, informaţie primită cu urale de spectatori.

România ocupă locul doi în grupa F de calificare la Euro-2016 după opt etape

Reprezentativa României ocupă locul doi în grupa F, cu 16 puncte, după disputarea a opt etape din preliminariile Campionatului European din 2016.

După opt etape, România are patru victorii, scor 1-0 cu Grecia, 1-0 cu Finlanda, 2-0 cu Irlanda de Nord, 1-0 cu Insulele Feroe, şi patru remize, scor 1-1, cu Ungaria, 0-0 cu Irlanda de Nord, 0-0 cu Ungaria şi 0-0 cu Grecia.

Primul loc în grupă este ocupat de Irlanda de Nord, cu 17 puncte, urmată de România, cu 16 puncte, şi Ungaria, cu 13 puncte.

Finlanda este pe locul patru, cu zece puncte, iar Insulele Feroe este pe locul cinci, cu şase puncte.

Grecia a acumulat trei puncte şi este ultima în grupă.

Etapa a noua programează, la 8 septembrie, meciurile România - Finlanda, Irlanda de Nord - Grecia şi Ungaria - Insulele Feroe.

DESFĂŞURAREA LIVE TEXT:

Fluier final: România - Grecia se termină 0-0

Min. 92 - Sânmărtean trage departe de poartă

Min. 91 - Lovitură liberă periculoasă pentru România, la marginea careului grec

Min. 83 - Şut periculos al lui Kone, Tătăruşanu prinde

Min. 64 - Iordănescu face două modificări: Intră Sânmărtean şi Popa, ies Budescu şi Maxim

Min. 57 - Keşeru este angajat de Budescu, dar este blocat înainte de a şuta la poartă

Min. 55 - Grecii au primul şut spre poartă, Kone trage puţin peste poartă

Min. 47 - Ocazie pentru România! Torje reia din voleu o centrare a lui Papp, mingea se opreşte în plasa laterală

A început repriza secundă!

Pauză. Arbitrul fluieră sfârşitul primei reprize, o repriză în care România ar fi meritat mai mult decât scorul înregistrat pe tabelă

Min. 41 - O nouă şansă mare pentru România! Keşeru şutează de la marginea careului, dar Hoban ar fi fost mult mai bine plasat. O pasă ar fi fost extrem de periculoasă pentru greci

Min. 36 - Ocazie mare pentru România! Raţ centrează foarte bine pentru Torje, acesta reia, dar şutul este blocat

Min. 31 - Pericol pentru greci la un corner, din păcate ai noştri nu reuşesc să finalizeze

Min. 17 - Ocazie uriaşă pentru Budescu! Mijlocaşul nostru scapă singur, trage din cădere, dar Karnezis respinge

Min. 5 - Ocazie pentru Budescu! Şutul românului de la marginea careului grec este blocat

UPDATE Meciul a început!

România: Tătăruşanu - Papp, Chiricheş, Grigore, Raţ - Pintilii, Hoban - Torje, Budescu, Maxim - Keşeru. Selecţioner: Anghel Iordănescu

Grecia: Karneis - Holebas, Papastathopoulos, Manolas, Kitsiou - Aravidis, Tziolis - Samaris, Fortounis, Fetfazidis - Mitroglou. Selecţioner: Kostas Tsanas

România se află pe locul 2 înaintea meciului cu Grecia, având 15 puncte după 7 partide disputate.

România vine după două rezultate de egalitate, ambele cu acelaşi scor (0-0), obţinute în deplasările din Irlanda de Nord şi Ungaria.

Grecia se află pe ultimul loc în grupă, având numai 2 puncte după 7 etape. Grecia este marea dezamăgire a acestor preliminarii, fiind cap de serie în grupa F.

România mai are de întâlnit în continuare, după meciul cu Grecia, Finlanda (acasă) şi Insulele Feroe (în deplasare).

Grecia va juca, după meciul cu România, cu Irlanda de Nord (în deplasare) şi cu Ungaria (acasă).