Steaua şi FC Vaslui au remizat, scor 1-1, în Liga I

Formaţia Steaua Bucureşti a încheiat la egalitate, scor 1-1 (0-0), sâmbătă, pe teren propriu, meciul susţinut în compania echipei FC Vaslui, în etapa a XXII-a a Ligii I.

65 afișări
Imaginea articolului Steaua şi FC Vaslui au remizat, scor 1-1, în Liga I

Steaua şi FC Vaslui au remizat, scor 1-1, în Liga I (Imagine: Cirpian Sterian/Mediafax Foto)

Pentru Steaua a marcat Nicoliţă '51, iar pentru FC Vaslui a înscris Adailton '80.

În minutul 51, Nicoliţă a profitat de o greşeală a defensivei vasluiene, a scăpat spre poartă şi l-a "executat" pe Kuciak.

FC Vaslui a egalat în minutul 80, prin Adailton, care a transformat o lovitură liberă de la 19 metri, direct în vinclu.

Steaua: 12. Tătăruşanu - 29. Bonfim, 6. Gardoş, 23. Geraldo, 5. Brandan - 16. Nicoliţă, 21. Ricardo, 26. Bicfalvi (8. Răduţ '46), 7. Szekely (14. Latovlevici '63) - 24. Surdu (11. Onofraş '80), 17. Bilaşco. Antrenor: Sorin Cârţu.

FC Vaslui: 1. Kuciak - 3. Papp, 28. Cânu, 6. Rivas, 20. Milanov (17. Bălace '78) - 2. Campano (25. Yero Bello '58), 4. Gencev (11. Milislavljevici '71), 30. R. Costin , 18. Sânmărtean - 10. Adailton, 80. Wesley. Antrenor: Viorel Hizo.

Cartonaşe galbene: Szekely '53, Ricardo '60 / Papp '29, Sânmărtean '54, Milislavljevici '77

Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs, ajutat la cele două linii de Zoltan Szekely şi Iulius-Radu Timar. Arbitru de rezervă a fost Adrian Stănescu, iar observatori Cornel Sorescu şi Alexandru Popescu. Supervizor a fost Valentin Alexandru.

Înaintea partidei nu s-a mai ţinut momentul de reculegere în memoria victimelor cutremurului din Japonia, deşi aşa a anunţat crainicul stadionului şi aşa cum ar fi trebuit, conform deciziei LPF. Formaţia vasluiană a afişat un banner pe care scris: "Suntem alături de voi".

A fost primul meci al antrenorului Sorin Cârţu, la Steaua, dar şi prima partidă din acest an pentru Iasmin Latovlevici.

La meci au asistat aproximativ 11.000 de spectatori, între care 200 de fani vasluieni.

Meciul a fost întrerupt de arbitrul Istvan Kovacs în minutul 83, din cauza unor probleme la nocturna stadionului din Bulevardul Ghencea, fiind reluat după aproximativ zece minute.