Academica Clinceni, AFC Hermannstadt, UTA Arad, CS Mioveni, ASU Politehnica Timişoara, Olimpia Satu Mare şi Ripensia Timişoara au obţinut victorii, sâmbătă, în prima etapă a noului sezon din Liga 2.

370 afișări
Imaginea articolului Toate rezultatele meciurilor jucate sâmbătă în prima etapă a noului sezon din Liga 2

Ripensia a făcut scorul etapei şi, probabil, al campionatului, cu juniorii de la Foresta Suceava, 16-0, pe teren propriu. Academica Clinceni şi Hermannstadt au câştigat, tot pe teren propriu, la trei goluri diferenţă (4-1 cu Dunărea Călăraşi, respectiv 3-0 cu CS Baloteşti). FC Argeş a remizat, scor 0-0, cu Pandurii Tg. Jiu, la primul meci de la revenirea în fotbalul românesc.

CS Mioveni a făcut scor, 4-0, cu CS Afumaţi, pe teren propriu, pe o căldură infernală. Satu Mare a câştigat, scor 1-0, la Metaloglobus, în timp ce Luceafărul Oradea şi Sportul Snagov au remizat, scor 1-1.

Toate rezultatele înregistrate în meciurile de sâmbătă, din prima etapă a noului sezon al Ligii 2, conform site-ului liga2.prosport.ro:

Academica Clinceni - Dunărea Călăraşi 4-1 (M. Constaninescu 55', Şt. Drăghici 58', Bg. Barbu 63', 70' / S. Pană 28')

AFC Hermannstadt - CS Baloteşti 3-0 (Bg. Rusu 23', I. Stoica 49', Şt. Blănaru 62')

Chindia Târgovişte - UTA Arad 0-1 (M. Curtuiuş 89')

CS Mioveni - CS Afumaţi 4-0 (C. Năstăsie 27', 76', Ed. Florescu 42', C. Andor 69')

Dacia Unirea Brăila - ASU Politehnica Timişoara 2-3 (C. Roşu 29', 67' / Bădăuţă 17', 24', C. Taub 67')

FC Argeş - Pandurii Tg. Jiu 0-0

Luceafărul Oradea - Sportul Snagov 1-1 (M. Matei 36' / Al. Rusu 85')

Metaloglobus - Olimpia Satu Mare 0-1 (O. Lusamba 23')

Ripensia Timişoara - Foresta Suceava 16-0 (Ad. Zaluschi 1' pen, M. Hecsko 15', Ad. Popa 26', 38', N. Mediop 30', 42', 50', 56', 63', 76', A. Dumiter 40', 44', 71', Ad. Ungureanu 51', Bobină 68', Fl. Nanu 70')

Vineri, tot în prima etapă a noului sezonul din Liga 2, ASA Tg. Mureş a învins, scor 2-1, pe Ştiinţa Miroslava. Rafael Licu, în minutul 15, şi D. Muntean, în minutul 80, au marcat pentru Tg. Mureş, respectiv Ov. Tăcuţanu, în minutul 40, pentru Miroslava.