Andrei Şerban, Victor Ioan Frunză şi Vlad Ivanov, printre nominalizaţii premiilor galei UNITER 2015. Lista completă a nominalizărilor

Regizorii Andrei Şerban şi Victor Ioan Frunză şi actorul Vlad Ivanov se numără printre nominalizaţii celei de-a XXIII-a ediţii a galei premiilor Uniunii Teatrale din România (UNITER), care va avea loc pe 25 mai, la Sala Mare a Teatrului Naţional "I. L. Caragiale" din Bucureşti.

458 afișări
Imaginea articolului Andrei Şerban, Victor Ioan Frunză şi Vlad Ivanov, printre nominalizaţii premiilor galei UNITER 2015. Lista completă a nominalizărilor

Andrei Şerban, Victor Ioan Frunză şi Vlad Ivanov, printre nominalizaţii premiilor galei UNITER 2015. Lista completă a nominalizărilor (Imagine: Arhiva Mediafax Foto / Silviu Matei)

Conform statutului Uniunii Teatrale din România, Senatul UNITER acordă la gală premiul de excelenţă, premiile pentru întreaga activitate şi premiile speciale, informează un comunicat remis MEDIAFAX.

Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor şi a membrilor Senatului UNITER, în şedinţa din 16 martie, Senatul i-a acordat premiul de excelenţă - omagiu pentru aportul şi impactul spectacolelor sale asupra teatrului românesc - lui Peter Brook (au mai fost propuşi Richard Balint, Gigi Căciuleanu, Corina Cernea, Theodor Danetti, David Esrig, Ioana Dragoş Gajdo, Petre Ghimbăşan, Liliana Ghiţă, Claudia Ieremia, Petre Panait, traducătoarea Antoaneta Ralian, Elvira Platon Rîmbu, Ion Rizea, Emil Sauciuc, Sergiu Tudose, Dionisie Vitcu, Daniel Vulcu, Robert Wilson şi Teatrul Naţional "Marin Sorescu" Craiova, Festivalul Naţional de Teatru Tânăr Ideo Ideis, Festivalul Naţional de Teatru - ediţie aniversară 25 de ani, proiectul 9G - Noua generaţie al Teatrului Naţional "I. L.Caragiale" din Bucureşti, Festivalul Internaţional de Teatru Interferenţe de la Cluj, ediţia a IV-a).

De asemenea, premiul pentru întreaga activitate le revine anul acesta actorului Vladimir Jurăscu (au mai fost propuşi Ion Abrudan, Constantin Cojocaru, Costel Constantin, Emil Coşeru, Damian Crâşmaru, Vladimir Găitan, Dinu Ianculescu, Nemes Levente, Alexandru Mereuţă, George Mihăiţă, Valentin Mihali, Gelu Niţu, Alexandru Repan, Rudy Rosenfeld, Traian Stănescu, Anton Tauf, Sergiu Tudose, Eugen Ţugulea, Gheorghe Visu, Dionisie Vitcu, Fülöp Zoltán, Florin Zamfirescu), actriţei Mihaela Arsenescu Werner (au mai fost propuse Simona Bondoc, Ioana Bulcă, Florina Cercel, Ioana Crăciunescu, Ibolya Csíky, Tania Filip, Irene Flamann Cătălina, Cornelia Gheorghiu, Liliana Ghiţă, Monica Ghiuţă, Maria Gornic, Mariana Ivaşcu, Rodica Mandache, Adela Mărculescu, Ileana Ploscaru, Gabriela Popescu, Tamara Popescu, Magda Stief Mugur, Adriana Trandafir, Leonie Waldman Eliad), regizorului Alexander Hausvater (au mai fost propuşi Andrei Belgrader, Kincses Elemér, Victor Ioan Frunză, Petrikă Ionescu, Gheorghe Jora), scenografei Clara Labancz (au mai fost propuşi Vioara Bara, Luana Drăgoiescu, Adriana Grand, Maria Miu, Viorica Petrovici, Florinela Popescu Fărcăşanu, Unda Popp, Eugenia Tărăşescu Jianu) şi criticului şi istoricului teatral Mira Iosif (au mai fost propuşi Adrian Mihalache, Mya Liontescu, Mircea Morariu, Ion Parhon, Nicolae Prelipceanu, Mircea Tomuş, Mariana Voicu).

La acest eveniment va fi acordat un premiu special Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică "I. L. Caragiale" din Bucureşti, pentru Galele Absolvenţilor.

Pentru cea de-a XXIII-a ediţie a galei UNITER, juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru Monica Andronescu, Mircea Morariu şi Maria Zărnescu.

În ceea ce priveşte nominalizările pentru această ediţie a galei UNITER, acestea sunt împărţite pe categorii.

Astfel, la categoria "cel mai bun spectacol" sunt nominalizate "De vânzare/ For Sale", de Gianina Cărbunariu (Teatrul Odeon Bucureşti), "Mobilă şi durere", de Victor Ioan Frunză (Centrul Cultural pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu" Bucureşti), şi "Omul cel bun din Seciuan", de Andrei Şerban (Teatrul Bulandra Bucureşti).

În ceea ce priveşte categoria "cel mai bun regizor", nominalizaţii sunt Victor Ioan Frunză, pentru spectacolul "Mobilă şi durere" (Centrul Cultural pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu" Bucureşti), Radu Nica, pentru spectacolul "Incendii" (Teatrul Maghiar de Stat "Csiky Gergely" Timişoara), şi Andrei Şerban, pentru spectacolul "Omul cel bun din Seciuan" (Teatrul Bulandra Bucureşti).

La categoria "cel mai bun scenograf" nominalizaţii sunt Andrada Chiriac, pentru "Cerere în căsătorie" (Teatrul Dramatic "Fani Tardini" Galaţi), Adriana Grand, pentru "Mobilă şi durere" (Centrul Cultural pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu" Bucureşti), şi Iuliana Vîlsan, pentru "Omul cel bun din Seciuan" (Teatrul Bulandra Bucureşti).

La categoria "cel mai bun actor în rol principal" nominalizaţii sunt Vlad Ivanov, pentru rolurile din spectacolul "Omul cel bun din Seciuan" (Teatrul Bulandra Bucureşti), Sorin Leoveanu, pentru rolul Hitler din spectacolul "Mein Kampf" (Teatrul Naţional Cluj-Napoca), şi Adrian Nicolae, pentru rolul Gore din spectacolul "Mobilă şi durere" (Centrul Cultural pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu" Bucureşti).

Pentru premiul pentru cea mai bună actriţă în rol principal sunt nominalizate Alexandra Fasolă, pentru interpretarea din "Omul cel bun din Seciuan" (Teatrul Bulandra Bucureşti), Anca Hanu, pentru rolul Amalia din spectacolul "Amalia respiră adânc" (Teatrul Naţional Cluj-Napoca), şi Daniela Török, pentru rolul Sally Bowles din spectacolul "Cabaret" (Teatrul German de Stat Timişoara).

La categoria "cel mai bun actor în rol secundar" nominalizaţii sunt Mihai Călin, pentru rolul Caliban din spectacolul "Furtuna" (Teatrul Naţional "I.L. Caragiale" din Bucureşti), Andrei Huţuleac, pentru rolul Urechiatu' din spectacolul "Mobilă şi durere" (Centrul Cultural pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu" Bucureşti), şi Georg Peetz, pentru rolul Conférencier din spectacolul "Cabaret" (Teatrul German de Stat Timişoara).

Pentru categoria "cea mai bună actriţă în rol secundar" au fost făcute următoarele nominalizări: Ana Ciontea, pentru rolul Mama din spectacolul "Numele" (Teatrul Foarte Mic Bucureşti), Ana Covalciuc, pentru rolul Proprietăreasa din spectacolul "Omul cel bun din Seciuan" (Teatrul Bulandra Bucureşti), şi Katalin Berekméri, pentru rolurile din spectacolul "Castingul Dracului" (Teatrul Naţional Târgu-Mureş - Compania "Tompa Miklós").

În ceea ce priveşte categoria "critică teatrală", au fost nominalizaţi Claudiu Groza, Doru Mareş şi Ion Parhon.

La categoria "teatru radiofonic" nominalizările sunt: "Fantomele din Canterville", după Oscar Wilde, scenariul şi regia artistică Ilinca Stihi; "Henric al V-lea", de William Shakespeare, adaptarea radiofonică Domnica Ţundrea, regia artistică Attila Vizauer; "Metamorfoza", după Franz Kafka, scenariul şi regia artistică Ion Andrei Puican.

La categoria "teatru TV", au fost nominalizate spectacolele: "Roman teatral (Însemnările unui nebun)", după Mihail Bulgakov, dramatizare, adaptare şi regie Vitalie Lupaşcu; "Vinovatul", după Ion Băieşu, scenariul şi regia Ion Gostin; "Zi că-ţi place!", după Valentin Nicolau, adaptare şi regie Cornel Mihalache.

Nominalizările pentru cel mai bun debut sunt următoarele: Vlad Nemeş, pentru rolul M din spectacolul "Cockoşi" (Teatrul Act Bucureşti), Ciprian Nicula, pentru rolurile din spectacolul "Eşti un animal, Viskovitz!" (Teatrul "Anton Pann" Râmnicu-Vâlcea), Ana Bianca Popescu, pentru rolul Fata din spectacolul "Numele" (Teatrul Foarte Mic Bucureşti).

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici