Premiile Gopo 2011: Vezi aici lista completă a nominalizărilor - Mediafax

Premiile Gopo 2011: Vezi aici lista completă a nominalizărilor

"Eu când vreau să fluier, fluier", debutul în lungmetraj al lui Florin Şerban, are cele mai multe nominalizări la premiile Gopo 2011 - 13 - , fiind marele favorit în cursa pentru trofeele care vor fi acordate pe 28 martie, în Bucureşti.

91 afişări

Imaginea articolului Premiile Gopo 2011: Vezi aici lista completă a nominalizărilor

Premiile Gopo 2011: Vezi aici lista completă a nominalizărilor (Imagine: Daniel Mihailescu/Mediafax Foto)

Printre filmele cu cele mai multe nominalizări se numără un altdebut în lungmetraj, "Morgen", de Marian Crişan (11), şi "Marţi,după Crăciun", de Radu Muntean (10).

Cea de-a cincea ediţie a galei premiilor Gopo va avea loc laCrystal Palace Ballrooms, o sală amplasată în apropierea PalatuluiParlamentului, care va deveni, pe 28 martie, spaţiul în careregizori, scenarişti, actori, compozitori, directori de imagine,sunetişti, producători, distribuitori de film din România vor facebilanţul anului cinematografic 2010.

 

Cea de-a cincea ediţie a galei premiilor Gopo va fi transmisă îndirect şi în exclusivitate la TV de ProCinema, iar românii depretutindeni o vor putea urmări înregistrat, pe ProTVInternaţional. Gala va putea fi urmărită şi online, pe www.premiilegopo.ro şi www.procinema.ro, dar şi pe cea maimare mediafaţadă din România, Cocor Media Channel, situată în inimaCapitalei.

Gala premiilor Gopo este organizată de Asociaţia PentruPromovarea Filmului Românesc (APFR), cu sprijinul CentruluiNaţional al Cinematografiei (CNC) şi al Ministerului Culturii şiPatrimoniului Cultural, dar şi al Babel Communications.

Prezentăm mai jos lista completă a nominalizărilor la premiileGopo 2011:

Cel mai bunlungmetraj: "Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu"(regia: Andrei Ujică), "Eu când vreau să fluier, fluier" (regia:Florin Şerban), "Marţi, după Crăciun" (regia: Radu Muntean),"Medalia de onoare" (regia: Călin Netzer), "Morgen" (regia: MarianCrişan)

Cel mai bun regizor(lungmetraj): Peter Călin Netzer - "Medalia deonoare", Florin Şerban - "Eu când vreau să fluier, fluier", MarianCrişan - "Morgen", Radu Muntean - "Marţi, după Crăciun", RăzvanRădulescu şi Melissa de Raaf - "Felicia, înainte de toate"

Cel mai bun actorîntr-un rol principal (lungmetraj ficţiune): AndrásHatházi - "Morgen", George Piştereanu - "Eu când vreau să fluier,fluier", Mimi Brănescu - "Marţi, după Crăciun", Victor Rebengiuc -"Medalia de onoare", Yilmaz Yalcin - "Morgen"

Cea mai bunǎactriţă într-un rol principal (lungmetrajficţiune): Ada Condeescu - "Eu când vreau săfluier, fluier", Adriana Trandafir - "Europolis", Maria Popistaşu -"Marţi, după Crăciun", Mirela Oprişor - "Marţi, după Crăciun",Ozana Oancea - "Felicia, înainte de toate"

Cel mai bun actorîntr-un rol secundar (lungmetraj ficţiune): BogdanDumitrache - "Portretul luptătorului la tinereţe", IgorCaras-Romanov - "Nuntă în Basarabia", Mihai Constantin - "Eu cândvreau să fluier, fluier", Mircea Diaconu - "Caravanacinematografică", Vasile Menzel - "Felicia, înainte de toate"

Cea mai bunăactriţă într-un rol secundar (lungmetraj ficţiune):Camelia Zorlescu - "Medalia de onoare", Clara Vodă - "Eu când vreausă fluier, fluier", Elvira Rîmbu - "Morgen", Ileana Cernat -"Felicia, înainte de toate", Iulia Lumânare - "Caravanacinematografică"

Cel mai bunscenariu (lungmetraj ficţiune): Alexandru Baciu,Radu Muntean şi Răzvan Rădulescu - "Marţi, după Crăciun", CătălinMitulescu şi Florin Şerban - "Eu când vreau să fluier, fluier",Marian Crişan- "Morgen", Răzvan Rădulescu şi Melissa de Raaf -"Felicia, înainte de toate", Tudor Voican - "Medalia de onoare"

Cea mai bunăimagine (lungmetraj): Liviu Marghidan - "Portretulluptătorului la tinereţe", Marius Panduru - "Eu când vreau săfluier, fluier", Tudor Mircea - "Morgen", Tudor Lucaciu - "Marţi,după Crăciun", Vivi Drăgan Vasile - "Caravana cinematografică"

Cel mai bun montaj(lungmetraj): Alexandru Radu - "Marţi, dupăCrăciun", Cătălin F. Cristuţiu şi Sorin Baican - "Eu când vreau săfluier, fluier", Cătălin F. Cristuţiu - "Medalia de onoare", DanaBunescu - "Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu", Tudor Pojoni -"Morgen"

Cel mai bun sunet(lungmetraj): Constantin Fleancu şi Dana Bunescu -"Felicia, înainte de toate", Dana Bunescu - "Autobiografia luiNicolae Ceauşescu", Dragoş Stanomir - "Marţi, după Crăciun", MihaiBogos - "Portretul luptătorului la tinereţe", Thomas Huhn, AndreasFranck, Florin Tăbăcaru şi Gelu Costache - "Eu când vreau săfluier, fluier"

Cea mai bună muzicăoriginală (lungmetraj): Anatol Ştefăneţ - "Nuntă înBasarabia", Diego Losa, François Petit - "Europolis", MirceaFlorian - "Kapitalism - Reţeta noastră secretă", Vasile Şirli -"Caravana cinematografică"

Cea mai bunăscenografie (lungmetraj ficţiune): Ana Ioneci - "Eucând vreau să fluier, fluier", Cristian Niculescu - "Caravanacinematografică", Mihnea Mihăilescu -"Medalia de onoare", Róbertköteles - "Morgen", Sorin Dima - "Marţi, după Crăciun"

Cele mai bunecostume (lungmetraj ficţiune): Alexandra Ungureanu- "Morgen", Cristina Mititelu - "Portretul luptătorului latinereţe", Viorica Petrovici - "Caravana cinematografică"

Cel mai bun machiajşi cea mai bună coafură (lungmetraj ficţiune):Andreea Lupu şi Maria Anton - "Portretul luptătorului la tinereţe",Dana Roşeanu - "Caravana cinematografică", Lidia Ivanov şi EdwinaVodă - "Eva"

Cel mai bun film dedebut (lungmetraj): "Eu când vreau să fluier,fluier" de Florin Şerban, "Felicia, înainte de toate" de RăzvanRădulescu şi Melissa de Raaf, "Morgen" de Marian Crişan

Cel mai bun filmdocumentar: "Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu"de Andrei Ujică, "Căutare" de Ionuţ Piţurescu, "Circul vesel" deClaudiu Mitcu, "Kapitalism - Reţeta noastră secretă" de AlexandruSolomon, "The Shukar Collective Project" de Matei-AlexandruMocanu

Cel mai bun film descurtmetraj: "Captivi de Crăciun" de Iulia Rugină,"Colivia"de Adrian Sitaru, "Matei, Matei" de Cecília Felmèri,"Oxigen" de Adina Pintilie, "Strung Love" de Victor Dragomir

Premiul "tânărăsperanţă": Adina Pintilie - "Oxigen", BogdanMihăilescu - Grand Café, George Piştereanu - "Eu când vreau săfluier, fluier", Iulia Rugină - "Captivi de Crăciun", Marius Iacob- "Oxigen"

Cel mai bun filmeuropean (dintre cele distribuite în România în2010): "O lecţie de viaţă/ An Education" de Lone Scherfig,"Antichrist " de Lars von Trier, "Iluzionistul/ l'illusionniste" deSylvain Chomet, "Panglica albă/ Das weisse band" de Michael Haneke,"Un profet/ Un prophète" de Jacques Audiard

Premiulpublicului (pentru filmul românesc cu cel mai maresucces de box office în 2010): "Eu când vreau să fluier, fluier" -55.858 de bilete vândute

Premiul pentruîntreaga activitate: Anuşavan Salamanian - inginerde sunet

Dacă ţi-a plăcut articolul, urmăreşte MEDIAFAX.RO pe FACEBOOK »

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Taguri:
NOMINALIZĂRI ,
GOPO ,

Citarea se poate face în limita a 250 de semne. Nici o instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral scrierile publicistice purtătoare de Drepturi de Autor fără acordul Mediafax SA.