Administrația Trump va aproba prima vânzare de echipament militar către Ucraina de la preluarea mandatului de Donald Trump, ceea ce indică faptul că acordul privind mineralele semnat de cele două țări săptămâna aceasta ar putea deschide calea pentru noi livrări de arme.
Departamentul de Stat a certificat o licență propusă pentru exportul de echipamente și servicii de apărare în valoare de „50 de milioane de dolari sau mai mult” către Ucraina , potrivit unei informări trimise comitetului american pentru relații externe. Aceasta ar marca prima permisiune de acest fel de când Trump a suspendat tot ajutorul militar legat de Ucraina la scurt timp după preluarea mandatului.
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat joi seară că semnarea acordului privind mineralele, discutat de mult timp – în condiții mult mai bune pentru Ucraina decât se aștepta anterior – a fost rezultatul întâlnirii pe care a avut-o cu Trump în marja înmormântării Papei, sâmbătă.
„Acum avem primul rezultat al întâlnirii de la Vatican, ceea ce o face cu adevărat istorică. Așteptăm și alte rezultate ale întâlnirii”, a spus el în discursul său video de seară.
„Nu există nicio legătură directă acolo unde este scris că «veți primi aceste arme specifice», dar acest lucru deschide posibilitatea unor discuții paralele privind achiziționarea de arme”, a declarat Mykhailo Podolyak, un consilier al lui Zelenski, într-un interviu. „Partea americană este acum deschisă acestor discuții”, a adăugat un consilier ucrainean de rang înalt.
Prim-viceprim-ministrul Ucrainei, Iulia Svyrydenko, a semnat acordul miercuri la Washington, împreună cu secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent. Înalți oficiali americani au declarat reporterilor că se așteaptă ca Parlamentul Ucrainei să ratifice acordul în decurs de o săptămână. Acordul prevede înființarea unui fond comun de către cele două țări, care va fi finanțat din noi licențe de exploatare a zăcămintelor de minerale critice, petrol și gaze.