Incidentul a avut loc vineri, puțin după ora 18.00, când poliția a primit informații potrivit cărora mai multe persoane au fost înjunghiate pe peronul 13/14 al gării centrale din Hamburg, care se află în nordul Germaniei.
Un purtător de cuvânt al departamentului de pompieri a declarat că cel puțin 12 persoane au fost rănite, dintre care 3 persoane în stare critică, 3 în stare gravă și 6 cu răni minore.
Potrivit Bild, unii dintre răniți au fost tratați în trenuri, deși nu a fost imediat clar dacă vreuna dintre înjunghieri a avut loc într-un tren.
Poliția confirmă că suspectul a fost reținut. Potrivit Bild, suspectul este o femeie.
„În prezent are loc o operațiune majoră a poliției în Hamburg, la Gara Centrală. Investigăm împrejurările și vom oferi informații suplimentare în scurt timp”, a declarat Poliția din Hamburg.