- Home
- Externe
- BUCUREŞTI, (03.07.2024, 11:59)
- Petru Mazilu
Inflaţia anuală din Turcia a scăzut până la 71,6% în iunie, mai mult decât anunţau experţii
- Inflaţia anuală privind preţurile de consum din Turcia a scăzut la 71,60% în iunie, au arătat datele oficiale publicate miercuri.
- Cotaţia este sub aşteptări mai ales ca urmare a evoluţiilor din sectoarele educaţie, imobiliare şi restaurante.
Urmărește
391 afișări
Inflaţia anuală din Turcia a scăzut până la 71,6% în iunie, mai mult decât anunţau experţii
Inflaţia anuală din Turcia a scăzut la 71,60% în iunie, au arătat miercuri datele oficiale, potrivit CNBC.
În luna iunie, inflaţia preţurilor de consum a fost de 1,64%, tot sub aşteptări, potrivit Institutului de Statistică din Turcia, comparativ cu 3,37% în luna mai. Inflaţia anuală în luna mai a fost de 75,45%.
Anterior, unii economişti au estimat că inflaţia anuală va ajunge la 72,6% în iunie, în scădere faţă de nivelul din mai, care a fost cel mai ridicat din noiembrie 2022. De asemenea, se estimează că ar putea să scadă la 42,6% până la sfârşitul anului 2024.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Melania Trump a atras toate privirile la ceremonia de învestire a Președintelui. George Enache, art director: „E o ținută greu de purtat dacă nu ai atitudinea corespunzătoare”
-
Bolojan vrea să concedieze un sfert din angajaţii de la Senat. Sindicatele au reacţionat: "Este extrem de îngrijorătoare şi nebenefică atât pentru funcţionarea instituţiei cât şi pentru angajaţi şi familiile lor"
-
Situaţia reală de pe fronturile din Ucraina. În Pokrovsk situaţia e critică, iar în Velika Novosilka trupele ucrainene riscă să fie încercuite. Armata Kievului se retrage din puncte cheie ale frontului
-
Şeful armatei din Israel va demisiona
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.
Citește pe alephnews.ro: PSD l-a validat pe Crin Antonescu candidat al coaliției la alegerile prezidențiale din 2025
Citește pe www.zf.ro: Lovitură în plin pentru economia românească: Chinezii de la Haier închid fabrica din judeţul Prahova, un proiect de 70 de milioane de euro unde creaseră peste 1.000 de locuri de muncă. Proiectul a fost inaugurat în 2021
Citește pe www.zf.ro: Unul dintre cele mai vechi business-uri din lume. În România, companiile se bat să câştige loc
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Zelenski îndeamnă Europa să facă un pas înainte și solicită ca „mai multe voci” să ajungă la Trump pentru a contracara dezinformarea
Surpriză la început de an: FMI a schimbat şeful pentru România şi descinde la Bucureşti la începutul lunii februarie să se întâlnească cu Guvernul şi BNR pentru a ”analiza evoluţiile economice şi financiare recente”
A doua cea mai mare metropola a lumii riscă să dispară sub ape, iar soarta mega-oraşului atârnă în mâinile unui miliardar
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Jurata de la show-ul de talente, fotografiată de paparazzi la întâlnirea cu celebrul milionar mai tânăr cu 12 ani decât ea
PROSPORT.RO
Survivor România 2025. Când începe noul sezon la Pro TV? „Transfer” de vedete de la Antena 1 direct în show-ul din Republica Dominicană!
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe