Prima pagină » Știri externe » MONITORUL APĂRĂRII | Donald Trump anunţă „cele mai dure sancţiuni” contra Iranului, după atribuirea atacurilor antisaudite

MONITORUL APĂRĂRII | Donald Trump anunţă „cele mai dure sancţiuni” contra Iranului, după atribuirea atacurilor antisaudite

Preşedintele SUA, Donald Trump, a anunţat, vineri, noi măsuri împotriva sistemului bancar iranian, afirmând că este vorba de "cele mai dure sancţiuni impuse vreodată unei ţări", informează site-ul cotidianului Le Figaro.
MONITORUL APĂRĂRII | Donald Trump anunţă

„Tocmai am sancţionat Banca naţională a Iranului”, a declarat Donald Trump vineri după-amiază.

„Este vorba de cele mai dure sancţiuni impuse vreodată unei ţări”, a adăugat Donald Trump.

Noile sancţiuni au fost aplicate în contextul în care Statele Unite au atribuit Iranului atacurile care au vizat instalaţii petroliere din Arabia Saudită. Administraţia de la Teheran a negat implicarea în aceste atacuri.

Statele Unite doresc soluţionarea pe cale „paşnică” a crizei generate de atacurile care au vizat rafinării din Arabia Saudită, atribuite Iranului de Washington, a declarat joi seară secretarul de Stat Mike Pompeo, atribuind însă responsabilitatea Iranului. După vizite în Arabia Saudită şi în Emiratele Arabe Unite, Mike Pompeo a declarat că „în regiune există un consens enorm” asupra faptului că Iranul a comis atacurile care au vizat rafinării saudite.

Însă secretarul de Stat a subliniat că Washingtonul nu vrea o confruntare militară. „Am vrea o soluţionare paşnică. Cred că am demonstrat acest lucru. Sper că Republica Islamică vede lucrurile în acelaşi fel”, a afirmat Mike Pompeo. Anterior, Mike Pompeo a transmis că „Statele Unite sunt alături de Arabia Saudită”, avertizând că „nu va fi tolerat comportamentul ameninţător al Iranului”.

CITEŞTE CONTINUAREA ARTICOLULUI ÎN MONITORUL APĂRĂRII ŞI SECURITĂŢII

Citește și

Recomandarea video