- Home
- Externe
- (17.05.2022, 05:42)
- Alexandru Gologan
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
SUA se împotriveşte angajării IT-iştilor nord-coreeni. Motivul pentru care specialiştii din Coreea de Nord sunt indezirabili
- Oficialii americani au avertizat companiile împotriva angajării neinteţionate a personalului IT din Coreea de Nord
- Specialiştii nord-coreeni folosesc identităţi false pentru a profita de oportunităţile de lucru la distanţă
- Astfel, it-iştii nord-coreeni finanţează programele susţinute de Phenian
3965 afișări

Sursa foto: Profimedia
Statele Unite au descoperit un nou mod în care nord-coreenii încearcă să eludeze sancţiunile SUA şi ONU, prin atragerea de fonduri prin care să-şi finanţeze programele de arme nucleare şi rachete balistice promovate intens de Phenian.
„Există mii de lucrători în IT din Coreea de Nord, atât trimişi în străinătate, cât şi localizaţi în ţară, care generează venituri pentru guvernul nord-coreean”, precizează un consilier american.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Vasectomia, în topul căutărilor google după ce Curtea Supremă din SUA a interzis avortul
-
Mircea Geoană: Anticipăm un război de lungă durată în Ucraina
-
Mâna dreaptă a lui Putin aruncă mărul otrăvit spre România. Dmitri Medvedev: Aderarea Republicii Moldova la UE este posibilă prin crearea "noii Românii Mari"
-
Dreptul la avort este din nou în pericol în Europa după decizia din SUA. Activiştii conservatorii capătă tot mai multă putere
Mai mulţi specialişti IT nord-coreeni au pretins că sunt din Coreea de Sud, Japonia sau din alte ţări asiatice pentru a obţine poziţiile disponibile pe piaţă, relatează Reuters.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!


Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

TACATACA.PROSPORT.RO

GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe