- Home
- Social
- BUCUREŞTI, (08.11.2012, 11:18)
- Elvira Gheorghita
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
Raed Arafat: Numirea mea trebuie privită la rece, e nevoie de continuitate în minister
Noul ministru al Sănătăţii, Raed Arafat, a declarat joi că numirea sa trebuie privită la rece, un al doilea interimat nemaifiind posibil potrivit Constituţiei României, iar Sănătatea are nevoie de continuitate.
696 afișări

Raed Arafat (Imagine: Victor Ciupuliga/Mediafax Foto)
"Este o situaţie care trebuie privită la rece. Domnul prim-ministru a fost ministru interimar, iar eu am avut delegaţia de a conduce ministerul în ultima lună. Constituţia nu permite să fie numit un al doilea ministru interimar care de fapt fusese intenţia iniţială", a mai spus ministrul Sănătăţii.
În acest context, soluţia a fost numirea subsecretarului de stat Raed Arafat în funcţia de ministru până la alegeri.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Cum a supraviețuit un bărbat suedez în mașina lui timp de două luni într-o furtună de zăpadă la -30C
-
Balonul de spionaj al Chinei, doborât dintr-o singură lovitură de un avion F-22/ Biden voia de miercuri să-l doboare, dar n-a făcut-o dintr-un motiv/ Republicanii critică Casa Albă: „A permis Chinei să încalce suveranitatea Americii zile întregi, fără piedici"
-
Stocul de gaze naturale din depozite este de 1,880 miliarde metri cubi, 61% din capacitate
-
HOROSCOP Duminică 5 februarie 2023. Lună Plină azi. Patru zodii au parte de revelaţii
"Soluţia a fost pentru a avea continuitate la minister să rămân până la alegeri, să asigur continuitate şi cel puţin să reuşim să implementăm câteva dintre proiectele deja începute, cum ar fi planul de investiţii pentru 2013, ridicarea nivelului anumitor spitale, finanţarea sistemului, subiect încă discutat cu CNAS, cu Şcoala Naţională de Management Sanitar şi Ministerul Finanţelor pentru a găsi soluţii pentru anul viitor", a mai spus Raed Arafat.
El a afirmat că imediat ce se vor încheia alegerile îşi va depune demisia şi va reveni la funcţia de subsecretar de stat pe probleme de urgenţă.
"Nu va exista o întrerupere în activitatea ministerului până va veni noua conducere. Voi demisiona imediat după numirea acesteia, doresc să revin la funcţia pe care am avut-o", a mai spus Arafat.
Preşedintele Traian Băsescu a semnat, miercuri, decretul pentru numirea lui Raed Arafat în funcţia de ministru al Sănătăţii.


Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.



PROSPORT.RO

CANCAN.RO

GANDUL.RO



ULTIMA ORǍ
vezi mai multe