ACS Poli Timişoara a primit vizita liderului CFR Cluj, sâmbătă, în etapa a opta a Ligii 1.

562 afișări
Imaginea articolului ACS Poli Timişoara a învins CFR Cluj, scor 4-3, în Liga 1/ Dan Petrescu: Cine se aştepta la aşa ceva? Jucătorii n-au mai ştiut ce să facă

ACS Poli Timişoara a învins CFR Cluj, scor 4-3, în Liga 1

Au marcat: Munteanu 2', 60', Cânu 32', Drăghici 55' / Balde 73', 77', Cânu-autogol 81'

1-0: Alex Munteanu îl vede ieşit pe Vâtcă, trage puternic de la 30 de metri, mingea trece peste portarul lui CFR Cluj şi intră în plasă.

2-0: Timişoreni continuă să surpindă. De această dată a marcat Cânu, care a înscris cu capul.

3-0: Drăghici a urmărit o minge deviată şi a înscris din apropiere.

4-0: Alex Munteanu face dubla. Apărarea lui CFR Cluj a fost din nou visătoare, Munteanu a profitat şi a înscris cu un şut din opt metri.

4-1: Balde a primit în stânga, a intrat în careu şi a redus din diferenţă cu un şut plasat pe jos.

4-2: Timişoara începe să tremure. Balde face dubla. Atacantul lui CFR Cluj a scăpat singur cu portarul şi a înscris.

4-3: Cânu îşi bagă mingea în propria poartă după o centrare a lui Nistor.

ACS POLI: Curileac - Creţu, Melinte, Cânu, Şeroni - Soljic, Artean - Alex Munteanu, Bârnoi, Ţigănaşu - Drăghici. Antrenor: Ionuţ Popa

CFR CLUJ: Vâtcă - Manea, Mureşan, Vinicius, Alex Vlad - Deac, Hoban, Culio - Omrani, Nistor - Urko Ver. Antrenor: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: Drăghici 12', Artean 89'/Nistor 45', Vera 86'

Arbitri: Alexandru Tudor - central, Mircea Orbuleţ şi Stelian Slabu - asistenţi, Grigore Botescu - rezervă.

Stadion: Dan Păltinişanu, Timişoara.

Dan Petrescu: Cine se aştepta la aşa ceva? Jucătorii n-au mai ştiut ce să facă

Dan Petrescu a fost mirat şi el de rezultatul cu ACS Poli, care s-a impus cu 4-3 după ce a condus cu 4-0. Antrenorul lui CFR Cluj dă vina pe ora la care s-a jucat şi pe golul primit rapid, în minutul doi, după ce Alex Munteanu a prins un şut superb de la peste 35 de metri.

Cine se aştepta la aşa ceva? Când iei gol în minutul 1 de la 40 de metri şi nu iei gol în 7 etape... jucătorii n-au mai ştiut ce să facă. Este prima dată când lucrăm la ora 18:00 (n.r. meciul a început la 18:30), a fost căldură mare şi s-a simţit asta. Nu au fost ei. Apoi, am luat încă un gol.

La pauză am avut un discurs mai dur. Am marcat trei goluri frumoase, dar nu ne ajută la nimic. Vă spun sincer, preferam să marcăm golurile acestea în etapa următoare. Dacă egalam, atunci merita. Sincer, nu mă aşteptam să luăm patru goluri. Cred că este prima oară când primesc patru goluri într-un meci din România”, a declarat Dan Petrescu.

ACS Poli şi CFR Cluj au oferit unul dintre cele mai frumoase meciuri din ultimii ani. Timişora a condus cu 4-0 până în minutul 73, dar CFR a reuşit să înscrie trei goluri în şapte minute şi a început să spere. Însă Ionuţ Popa a ieşit până la urmă învingător.