Andone: Nu cred că ajungeam la penaltiuri dacă Ganea nu era eliminat

Antrenorul echipei Dinamo Bucureşti, Ioan Andone, a declarat, miercuri, după calificarea formaţiei sale în semifinalele Cupei României - Timişoreana în faţa grupării Universitatea Craiova, că meciul nu ar fi ajuns la lovituri de departajare dacă Ganea nu ar fi fost eliminat în minutul 78.

9 afişări
Imaginea articolului Andone: Nu cred că ajungeam la penaltiuri dacă Ganea nu era eliminat

Andone: Nu cred că ajungeam la penaltiuri dacă Ganea nu era eliminat (Imagine: Mircea Rosca/Mediafax Foto)

"A fost un meci dificil, palpitant, cu de toate, cu ocazii degol, dar căruia i-a lipsit tempoul când am rămas 10 la 10. Craiovane-a surprins. S-a văzut că nu am mai fost proaspeţi în prelungiri.După meciul de la Cluj am căzut fizic. Facem în continuare gafe,sunt greşeli colective, dar asta e, mai avem mult de muncă pânăcând vom reuşi. Am exersat penaltiuri şi în această dimineaţă,parcă a fost o presimţire. Am avut executanţi mai buni lapenaltiuri şi Dolha a fost extrem de concentrat, deşi când amexersat loviturile nu a avut o perioadă bună. Nu cred că ajungeamla penaltiuri dacă nu era eliminat Ganea, pentru că am fi avutforţa să mai marcăm, dar nu am mai văzut aşa ceva, arbitrulasistent să îl influenţeze în aşa hal pe central", a spusAndone.

Tehnicianul dinamoviştilor consideră că dacă formaţia sa nu vaînvinge Universitatea Craiova şi duminică, în Liga I, Dinamo nu semai poate gândi la titlul de campioană: "Important este că ne-amcalificat, dar acum cel mai important meci este cel cu Craiova deduminică, din campionat, pentru că este decisiv. Nu ne mai putemgândi la titlu dacă nu câştigăm acest meci. Cu arbitri sau fărăarbitri nu am mai avea nicio scuză, pentru că şi noi suntem devină. Va fi greu de ajuns Oţelul dacă pierdem duminică. Meciul vafi altfel, pentru că l-am pierdut pe Ganea, Dănciulescu e greu săfie titular, voi fi nevoit să bag jucători proaspeţi. Suporteriine-au împins azi de la spate şi cred că duminică va fi la fel. Afost frumos că s-a cântat imnul Craiovei pe stadionul nostru.Trebuia să se întâmple această tragedie cu Adrian Păunescu ca să seîntâmple asta? Poate şi noi îndepărtăm suporterii prin unelegesturi".

Formaţia Dinamo Bucureşti s-a calificat însemifinalele Cupei României - Timişoreana, după ce a învins, miercuri, pe terenpropriu, cu scorul de 4-2 (0-1, 1-1), după loviturile dedepartajare, echipa Universitatea Craiova, în sferturile de finală alecompetiţiei. La finalul celor 90 de minute, scorul era 1-1, pringolurile reuşite de Munteanu '67, pentru Dinamo, şi Dina '31,pentru Universitatea Craiova. Oaspeţii au jucat în 10 oameni dinminutul 71, după eliminarea lui Dilevski, iar şapte minute maitârziu, a fost eliminat şi dinamovistul Ganea.

La loviturile de departajare, pentru Dinamo au punctat AndreiCristea, Cătălin Munteanu, Adrian Cristea şi a ratat Bordeanu, întimp ce pentru Universitatea a înscris Ologu şi au ratat Găman,Bărboianu şi Mihai Costea.

Meciul a fost arbitrat de Robert Dumitru, ajutat de asistenţiiCristian Nica şi Eduard Dumitrescu, iar rezervă a fost DragoşIstrate.

Dacă ţi-a plăcut articolul, urmăreşte MEDIAFAX.RO pe FACEBOOK »