Reprezentativa Argentinei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, duminică, la Johannesburg, cu scorul de 3-1 (2-0), selecţionata Mexicului, în optimile competiţiei din Africa de Sud.

24 afișări
Imaginea articolului Argentina a învins Mexic, scor 3-1, şi s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale

Argentina a învins Mexic, scor 3-1, şi s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Golurile au fost marcate de Tevez '26, '52, Higuain '33, pentru Argentina, respectiv J. Hernandez '71, pentru Mexic.

Argentina: 22. Romero - 15. Otamendi, 2. Demichelis, 4. Burdisso, 6. Heinze - 20. M. Rodriguez (23. Pastore '87), 14. Mascherano, 7. Di Maria (17. Jonas '79) - 11. Tevez (Veron '69), 10. Messi, 9. Higuain. Antrenor: Diego Armando Maradona.

Mexic: 1. O. Perez - 5. Osorio, 2. F. Rodriguez, 4. Marquez, 3. Salcido - 16. Juarez, 6. Torrado, 18. Guardado (9. Franco '61) - 21. Batista (7. Barerra '46), 17. Dos Santos - J. Hernandez. Antrenor: Javier Aguirre.

Cartonaş galben: Marquez '28

Jucătorul meciului a fost desemnat Calros Tevez.

Vezi aici rezumatul meciului Argentina - Mexic.

Partida a fost condusă de o brigadă italiană, cu Roberto Rosetti la centru, ajutat de asistenţii Paolo Calcagno şi Stefano Ayroldi, iar sud-africanul Jerome Damon a fost rezervă.

În minutul 26, Tevez a scăpat singur spre poartă, goalkeeper-ul Oscar Perez a respins până la marginea careului de unde Lionel Messi a reluat spre poarta goală însă Tevez, aflat pe traiectoria balonului, a împins mingea cu capul, deşi se afla în poziţie de ofsaid. Imaginile cu reluarea golului au rulat pe unul dintre cele două ecrane ale stadionului Soccer City, iar fotbaliştii mexicani s-au îndreptat spre tuşierul Stefano Ayroldi protestând vehement. "Centralul" Roberto Rosetti s-a consultat cu Ayroldi, moment în care fotbaliştii argentinieni au început sã se strângã în jurul celor doi arbitri. În cele din urmă, Rosetti a validat golul înscris de Tevez.

Dupã fluierul de final al primei reprize, între jucătorii celor două formaţii au avut loc un incident în urma unui fault al lui Guardado însă arbitrul Roberto Rosetti a intervenit prompt şi a calmat spiritele.

Argentina se alătură în sferturi Germaniei, Uruguayului şi Ghanei.

Află aici care este programul Cupei Mondiale.