Brazilia a învins Chile cu 3-0 şi s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale

Reprezentativa Braziliei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, luni, cu scorul de 3-0 (2-0), selecţionata statului Chile, într-un meci disputat pe Ellis Park din Johannesburg, în cadrul optimilor de finală ale competiţiei din Africa de Sud.

23 afișări
Imaginea articolului Brazilia a învins Chile cu 3-0 şi s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale

Brazilia a învins Chile, scor 3-0, şi s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Golurile au fost marcate de Juan '35, Luis Fabiano '38 şi Robinho '59.

Brazilia: 1. Julio Cesar - 2. Maicon, 3. Lucio, 4. Juan, 6. Bastos - 13. Dani Alves, 8. Gilberto Silva, 18. Ramires - 10. Kaka (20. Kleberson '81) - 9. Luis Fabiano (21. Nilmar '76), 11. Robinho (16. G. Melo '85). Antrenor: Carlos Dunga.

Chile: 1. C. Bravo - 4. Isla (20. Millar '62), 5. Contreras (21. Tello '46), 18. Jara, 2. Fuentes - 8. Vidal, 6. Carmona, 15. Beausejour - 7. A. Sanchez, 9. H. Suazo, 11. M. Gonzalez (10. Valdivia '46). Antrenor: Marcelo Bielsa.

Cartonaşe galbene: Kaka '30, Ramires '72 / Vidal '47, Fuentes '68, Millar '80.

Jucătorul meciului a fost desemnat brazilianul Robinho

Partida a fost arbitrată la centru de englezul Howard Webb, ajutat la linii de compatrioţii săi, Darren Cann şi Michael Mullarkey. Arbitru de rezervă a fost suedezul Martin Hansson

În sferturile de finală, Brazilia va întâlni reprezentativa Olandei.