Înotătorul român David Popovici s-a clasat sâmbătă seara pe locul întâi în finala probei de 100 m liber de la Roma, la cea de-a 59-a ediţie a competiţiei internaţionale Sette Colli Trophy.

1146 afișări
Imaginea articolului David Popovici a câştigat proba de 100 m liber la Sette Colli Trophy / Nou record al competiţiei stabilit de sportivul român

După ce dimineaţă a încheiat seriile cu cel mai bun timp, sportivul pregătit de Adrian Rădulescu a parcurs cele două lungimi de bazin din finală în 48.10 secunde, nou record al competiţiei.

Acesta a fost urmat în ordine de Alessandro Miressi (Italia) - 48.27 s şi Matthew Richards (Marea Britanie) - 48.28 s.

Tot sâmbătă, la aceaşi competiţie, Andrei Anghel a câştigat medalia de bronz a probei de 50 de metri spate.

Calificat în finală cu al doilea timp, elevul lui Marius Grigore a încheiat cursa în 24.98 secunde.

Proba a fost câştigată de italianul Thomas Ceccon (24.69 s), iar pe doi s-a clasat grecul Apostolos Christou (24.92 s).