Echipa Dinamo Bucureşti a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-1), formaţia austriacă Sturm Graz, într-un meci contând pentru etapa a V-a a grupei F a Ligii Europa şi se menţine în cursa pentru calificarea în 16-imile competiţiei.

38 afișări
Imaginea articolului Dinamo îşi menţine şansele de calificare în 16-imile Ligii Europa, după victoria cu Sturm Graz

Dinamo Bucureşti - SK Sturm Graz (Imagine: Andrei Pungovschi/Mediafax Foto)

Gazdele au marcat prin Niculae '43, '57, iar oaspeţii au punctat prin Sonnleitner '4.

În minutul 3 al partidei, austriecii au ratat un penalti acordat pentru un henţ al lui Rus în careu: Muratovici a executat slab, iar portarul dinamovist Emilian Dolha a respins.

Un minut mai târziu, Sonnleitner a deschis scorul cu o lovitură de cap, după un corner executat de pe partea stângă.

Dinamo a egalat cu două minute înaintea pauzei, scor 1-1, când atacantul Marius Niculae a şutat din apropierea liniei de fund, de pe partea stângă, iar portarul Christian Gratzei şi-a trimis, cu cotul, mingea în poartă.

Formaţia bucureşteană a jucat în inferioritate numerică din minutul 43, când Laurenţiu Rus a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat.

În minutul 57, scorul a devenit 2-1. Boştină a executat o lovitură liberă de pe partea dreaptă, centrând în careu, iar Marius Niculae l-a învins pe Gratzei, cu o lovitură pe cap, din 5 metri, tot de pe partea stângă.

Dinamo Bucureşti: 12. Dolha - 14. Molinero, 30. Tamaş, 4. Moţi, 2. Diabate - 22. Torje (5. Kone '58), 6. Rus, 8. Boştină, 20. Ad. Cristea - 17. An. Cristea (18. L. Goian '84), 9. Niculae (99. Niculescu '90+2). Antrenor: Cornel Ţălnar.

SK Sturm Graz: 1. Gratzei - 4. Sonnleitner (13. Jantscher '61), 5. Feldhofer, 23. Schieldenfeld, 20. Prettenhaler - 17. Ehrenreich, 7. Hlinka, 10. Muratovic (28. Beichler '67), 9. Bukva - 26. Weinberger (8. Hölzl '77), 30. Lavric. Antrenor: Franco Foda.

Cartonaşe galbene: Rus '3, '43, Moţi '67, Molinero '76 / Schieldenfeld '8, Feldhofer '33, Prettenhaler '57, Ehrenreich '84

Cartonaş roşu: Rus '43

Arbitri: Bruno Miguel Duarte Paixao (centru) - Bertino Cunha Miranda, Alfredo Augusto Fernandes Braga (asistenţi) - Joao Francisco Lopez Ferreira, Bruno Alexandre Silva Esteves (asistenţi adiţionali) - Pedro Jorge Carvalheiro Henriques (rezervă) - toţi din Portugalia.

Delegat UEFA: Carmelo Bartolo (Malta)

Observator de arbitri: Giancarlo Dal Forno (Italia)

La meci au asistat în jur de 3.000 de spectatori, dintre care aproximativ 200 de fani ai oaspeţilor.