Girondins Bordeaux s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor

Formaţia franceză Girondins Bordeaux s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, eliminând formaţia greacă Olympiakos Pireu, scor general 3-1, după ce a câştigat, miercuri, meciul retur din optimi, disputat pe teren propriu, scor 2-1 (1-0), informează site-ul UEFA.

14 afișări
Imaginea articolului Girondins Bordeaux s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor

Girondins Bordeaux s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor, eliminând echipa Olympiakos Pireu (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Golurile gazdelor au fost marcate de Gourcouff '5 şi Chamakh '88, în timp ce reuşita oaspeţilor a fost semnată de Mitroglou '65.

Girondins Bordeaux: Carrasso - Chalme, Sane, Ciani, Tremoulinas - Plasil (Sertici '84), Fernando, Gourcuff, A. Diarra, Wendel (Jussie '89) - Chamakh. Antrenor: Laurent Blanc.

Olympiakos Pireu: Nikopolidis - Torosidis, Papadopoulos, Mellberg, Raul Bravo - Maresca, Stoltidis (Ledesma '80) - Zairi (Mitroglou '63), Lua Lua, Datolo - Derbyshire. Antrenor: Bozidar Bardovici.

Cartonaşe roşii: A. Diarra '68 / Derbyshire '60.

Arbitrii: Olegario Manuel Benquerenca (central) - Bertino Miranda, Tiago Trigo (asistenţi) - Artur Soares Dias (rezervă) - toţi din Portugalia.

În tur, echipa franceză a câştigat cu scorul de 1-0.