Gloria Buzău - Dinamo Bucureşti, scor 1-3

Echipa Dinamo Bucureşti a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 3-1 (2-0), formaţia Gloria Buzău, într-un meci contând pentru etapa a XXI-a a Ligii I.

102 afișări
Imaginea articolului Gloria Buzău - Dinamo Bucureşti, scor 1-3

Mircea Rednic, antrenorul echipei Dinamo Bucureşti (Imagine: Mediafax Foto)

Pentru Dinamo au marcat: Cl. Niculescu '11 (penalti), M. Niculae '30 şi I. Dănciulescu '57. Golul buzoienilor a fost înscris de Mansour '89.

În minutul 11, la un fault în careu al lui Mera asupra lui Claudiu Niculescu, arbitrul Ovidiu Haţegan a acordat penalti. Niculescu a executat şi a marcat.

Dinamo a majorat diferenţa în minutul 30, când la un corner executat de Adrian Cristea de pe partea stângă, Marius Niculae a reluat cu capul din 8 metri.

Ionel Dănciulescu a marcat pentru Dinamo în minutul 57, cu un şut de la 14 metri.

Gloria Buzău a marcat în minutul 89, prin Mansour, care a scăpat singur şi de la doi metri a trimis pe lângă Lobonţ.

Gloria Buzău: 32. Mincă - 15. Vlaicu, 27. A. Raţiu, 23. Mera - 16. Cojocnean (25. Luis Diaz '54), 22. Moreira (34. Ademar '46) 10. I. Matei, 3. Fl. Sandu - 82. Sanchez - 99. Axente (13. Aziz '77), 11. Mansour. Antrenor: Constantin Cârstea.

Dinamo: 1. Lobonţ - 25. Scarlatache, 30. Tamaş, 4. Moţi (18. L. Goian '68), 5. Izvoranu - 22. Torje, 29. N'Doye (8. Boştină '61), 10. Dănciulescu, 20. Ad. Cristea - 99. Cl. Niculescu (17. Papa Malick '34), 9. M. Niculae. Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonaşe galbene: Fl. Sandu '64 / Torje '44, Papa Malick '45, Izvoranu '70, L. Goian '79.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Ovidiu Haţegan (centru) - Dragoş Iliescu, Florin Buzărnescu (asistenţi) - Florin Ghimbăşan (rezervă).

Observatori au fost Alexandru Boc şi Laszlo Sajtos.