Liga I: Gaz Metan Mediaş - Universitatea Cluj, scor 2-1

Formaţia Gaz Metan Mediaş a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), echipa Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a X-a a Ligii I.

215 afișări
Imaginea articolului Liga I: Gaz Metan Mediaş - Universitatea Cluj, scor 2-1

Liga I: Gaz Metan Mediaş - Universitatea Cluj, scor 2-1 (Imagine: Mircea Rosca/Mediafax Foto)

Golurile au fost marcate de Bawab, în minutele 23 şi 76, pentru Gaz Metan, respectiv Paulinho '90+1 (penalti) pentru oaspeţi.

1-0: Bawab deschide scorul cu un lob cu stângul, după o pasă de la Astafei;

2-0: Acelaşi Bawab reia în plasă cu capul, la un corner executat de C. Petre;

2-1: Paulinho transformă un penalti acordat de centralul Cristian Balaj pentru un fault al lui Ciucă la Lupu.

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Buzean, Frăsinescu, Markovici (Ciucă '46), Trtovac - Astafei, Tahar, Eric (Negru '77), C. Petre - Bud (Todea '56), Bawab. Antrenor: Cristian Pustai.

Universitatea Cluj: Balauru - Ciupe, Erico, Christou, Lupu - V. Gheorghe, Pătraşcu - Paulinho, V. Dinu (Cleiton '67), Dos Santos (Iancu '84) - Drăghici (Nicola '70). Antrenor: Cristian Dulca.

Cartonaşe galbene: Markovici '21, C. Petre '38 / Ciupe '35, V. Dinu '42, Pătraşcu '44, Lupu '47

Arbitri: Cristian Balaj (central) - Andrei Constantinescu, Florin Păunescu (asistenţi) - Dorian Micloşină (rezervă)

Observatori: Constantin Miclea, Mircea Cezar Ionescu.

În minutul 69, fanii echipei Universitatea Cluj au aruncat o fumigenă pe teren, determinând întreruperea pentru scurt timp a jocului. Zece minute mai târziu, mai mulţi suporteri ai grupării oaspete au fost evacuaţi deoarece au aruncat din nou cu fumigene.

Cristian Balaj a anulat două goluri pe motiv de ofsaid, în minutele 22 (Dos Santos) şi 69 (Astafei).