Oţelul Galaţi - CFR Cluj, scor 1-1, în Liga I

Echipa Oţelul Galaţi a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), partida disputată, sâmbătă, pe teren propriu, în faţa campioanei CFR Cluj, în cadrul etapei a XIII-a a Ligii I.

37 afișări
Imaginea articolului Oţelul Galaţi - CFR Cluj, scor 1-1, în Liga I

Oţelul Galaţi - CFR Cluj, scor 1-1, în Liga I (Imagine: Mediafax Foto)

Pentru Oţelul a marcat Iorga '58, în timp ce CFR a punctat prin Peralta '90.

Oţelul Galaţi a deschis scorul, în minutul 58, prin Laurenţiu Iorga, care din marginea careului de 16 metri a trimis un şut puternic la colţul lung, învingându-l pe Stăncioiu.

În minutul 69, CFR rămâne în inferioritate numerică, după ce atacantul Lacina Traore a primit al doilea cartonaş galben, pentru un fault asupra lui Perendija.

Cinci minute mai târziu, şi Oţelul rămâne în zece jucători, după ce lui Gabriel Giurgiu i se arată al doilea cartonaş galben, la două minute după ce îl primise pe primul.

În minutul 85, CFR Cluj rămâne în nouă jucători de câmp, după ce Veloso primeşte direct cartonaşul roşu, în urma unui fault dur comis asupra lui Antal.

În minutul 90, Peralta a stabilit scorul final, 1-1, egalând cu o lovitură de cap din interiorul careului, din 6 metri.

Oţelul Galaţi: 12. Grahovac - 3. Râpă, 18. Costin, 30. Perendija, 23. Sălăgeanu - 29. Giurgiu, 26. Neagu (16. Sârghi '88) - 7. Iorga, 37. Viglianti, 14. S. Ilie (8. Antal '83) - 10. Paraschiv. Antrenor: Dorinel Munteanu.

CFR Cluj: 44. Stăncioiu - 2. Tony, 20. Cadu, 15. Alcantara, 24. Rada (23. Bjelanovici '61) - 7. E. Dică (85. Bud '73), 18. Peralta, 11. Costa, 19. Culio - 16. Bastos (23. Veloso '67), 9. Traore. Antrenor: Sorin Cârţu.

Cartonaşe galbene: Paraschiv '55, Costin '54, Giurgiu '72, '74 / Culio '52, Traore '54, '69

Cartonaşe roşii: Giurgiu '74 / Traore '69, Veloso '85

Arbitri: Istvan Kovacs (central) - Zoltan Szekely, Eduard Dumitrescu (asistenţi) - Dragoş Teodor (rezervă).

Observatori: Constantin Gheorghe, Marius Cheregi.

Pugilistul Lucian Bute, campion mondial la categoria supermijlocie, versiunea IBF, a dat lovitura de start a meciului.

Înainte de startul partidei, Bute a primit din partea clubului Oţelul Galaţi o plachetă şi un buchet de trandafiri, premiul fiindu-i înmânat de directorul general al grupării, Marius Stan.

La meci au asistat aproximativ 10.000 de spectatori.