Rezultatele înregistrate marţi în Liga Campionilor

Opt meciuri din etapa a patra a grupelor Ligii Campionilor s-au jucat marţi. Cele mai spectaculoase s-au disputat în Germania, unde Borussia Dortmund a trecut de Inter Milano cu 3-2, şi în Anglia, unde Chelsea a remizat cu Ajax Amsterdam, scor 4-4.

343 afișări
Imaginea articolului Rezultatele înregistrate marţi în Liga Campionilor

La Dortmund, Inter a început mai bine meciul, iar în prima repriză a punctat de două ori, prin Lautaro Martinez (min. 5) şi Matias Vecino (min. 40). După pauză, situaţia s-a schimbat şi Borussia a întors rezultatul, punctând de trei ori. Achraf Hakimi (min. 51 şi 77) şi Julian Brandt (min. 64) au adus toate punctele în tabăra nemţilor.

La Londra, Chelsea şi Ajax au oferit un meci cu opt goluri. Olandezii au terminat prima repriză în avantaj, 3-1, după autogolurile lui Tammy Abraham (min. 2) şi Kepa Arrizabalaga (min. 35) şi golul lui Quincy Promes (min. 20). Singura reuşită a lui Chelsea din prima parte i-a aparţinut lui Jorginho (min. 5-penalty). Oaspeţii s-au distanţat la 4-1, imediat după pauză, prin Donny van de Beek (min. 55), dar Chelsea a revenit şi meciul s-a terminat 4-4. Golurile lui Cesar Azpilicueta (min. 63), Jorginho (min. 71-penalty) şi Reece James (min. 74) au fost facilitate şi de eliminările celor doi fundaşi centrali ai adversarilor.