Reprezentativa Spaniei, campioana europeană en-titre, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, marţi, cu scorul de 1-0 (0-0), selecţionata Portugaliei, într-un meci disputat la Cape Town în optimile competiţiei.

93 afișări
Imaginea articolului Spania a învins Portugalia, scor 1-0, şi s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale

Spania a învins Portugalia, scor 1-0, şi s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Singurul gol al meciului a fost marcat de atacantul spaniol David Villa, în minutul 63.

Spania: 1. Casillas - 15. Sergio Ramos, 3. Pique, 5. Puyol, 11. Capdevilla - 8. Xavi, 16. Busquets, 14. Xabi Alonso (4. Marchena '90+3), 6. Iniesta - David Villa (18. Pedro '88), 9. F. Torres (19. Llorente '58). Antrenor: Vicente Del Bosque

Portugalia: 1. Eduardo - 21. Ricardo Costa, 6. R. Carvalho, 2. B. Alves, 23. Coentrao - 19. Tiago, 15. Pepe (8. Pedro Mendes '72), 16. Meireles - 11. Simao (9. Liedson '72), 18. Almeida (10. Danny '58), 7. C. Ronaldo. Antrenor: Carlos Queiroz.

Cartonaşe galbene: Xabi Alonso ('74) / Tiago ('80).

Cartonaş roşu: Ricardo Costa ('89).

Jucătorul meciului a fost desemnat mijlocaşul spaniol Xavi Hernandez.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Argentina, avându-l la centru pe Hector Baldassi, ajutat de asistenţii Ricardo Casas şi Hernan Maidana. Rezervă a fost Carlos Batres (Guatemala).

Reprezentativa Spaniei va întâlni, sâmbătă, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, echipa naţională a Paraguayului.

Vezi aici rezumatul VIDEO al meciului Spania - Portugalia.

Află aici care este programul Cupei Mondiale.