Steaua - FC Vaslui, scor 1-0, în Liga I

Formaţia Steaua a învins, duminică seară, pe Arena Naţională, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa FC Vaslui, într-un meci contând pentru etapa a XXIII-a a Ligii I, unicul gol al întâlnirii fiind reuşit de Alexandru Chipciu.

1351 afișări
Imaginea articolului Steaua - FC Vaslui, scor 1-0, în Liga I

DERBY în Liga I. Steaua - FC Vaslui - LIVE (Imagine: Laurentiu Mich / MediafaxFoto)

1-0: Contraatac în trei al Stelei, cu Tatu, care a trimis o pasă cu călcâiul lui Iancu, acesta a trimis mai departe la Chipciu, care a marcat cu un şut de la aproximativ 13 metri

În minutul 83, Milanov (FC Vaslui) a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe.

Steaua: Tătăruşanu - Rîpă, Chiricheş, Gardoş, Latovlevici - Bourceanu (Prepeliţă '77), Filip - Ad. Popa, Iancu (Rusescu '46), Chipciu - Tatu (Pintilii '64). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

FC Vaslui: Cerniauskas - Celeban, Cordoş, Varela, Milanov - R. Costin, Jumisse - Antal (Charalambous '85), Caue (Temwanjera '65), N. Stanciu (Tendeng '65) - Buhăescu. Antrenor: Viorel Hizo

Cartonaşe galbene: Gardoş '36, Rusescu '48 / Milanov '6, '83, Cordoş '11, Buhăescu '85, Temwanjera '88

Cartonaş roşu: Milanov '83

Meciul a fost arbitrat de slovacul Ivan Kruzliak, ajutat la cele două linii de Erik Weiss şi Tomas Mokos.

La partidă au asistat circa 12.000 de spectatori.

Antrenorul FC Vaslui, Viorel Hizo, suspendat pentru acest meci, a comunicat cu asistenţii săi de pe banca tehnică prin telefon.

Desfăşurarea meciului:

Arbitrul fluieră sfârşitul meciului după trei minute de prelungiri. Steaua învinge pe FC Vaslui cu scorul de 1-0

Minutul 85: Ultima schimbare la FC Vaslui: Charalamnous intră în locul lui Antal

Minutul 83: Milanov vede al doilea galben după un fault la Adi Popa şi este eliminat

Minutul 79: Ocazie importantă pentru FC Vaslui de a egala. Raul Costin, de două ori din şase metri, nu a reuşit să-l învingă pe Tătăruşanu

Minutul 77: Ultima schimbare la Steaua: Intră Prepeliţă în locul lui Bourceanu

Minutul 73: Şut mult peste poartă al lui Latovlevici dintr-o poziţie favorabilă

Minutul 65: Dubla schimbare la Vaslui - Caue şi Stanciu sunt înlocuiţi de Temwanjera si Tendeng

Minutul 64: A doua schimbare la Steaua: iese Tatu şi intră Pintili

Minutul 56: Steliştii îşi concretizează posesia superioară a balonului prin mai multe şuturi la poarta vasluienilor, dar oaspeţii rezistă

Minutul 48: Rusescu are o acţiune în careu, Varela intervine, atacantul stelist cade, dar arbitrul nu acordă penalti. Rusescu vede galben faza următoare pentru henţ.

Minutul 46: Steaua face prima schimbare la pauză. Iancu este înlocuit de Raul Rusescu

Arbitrul slovac a fluierat sfârşitul primei reprize

Minutul 45: 1-0 - Gol Steaua! Chipciu deschide scorul cu un şut la colţ scurt de la 12 metri lateral stânga. Chipciu a beneficiat de o pasă de la Iancu care l-a lăsat în poziţie de singur cu portarul. Faza Stelei a pornit de la o pasă cu călcâiul a lui Tatu.

Minutul 36: Gardoş îl faultează pe Antal la mijlocul terenului pentru a opri un contraatac şi vede cartonaşul galben

Minutul 34: Chipciu are o acţiune personală, şutul său de la marginea careului fiind deviat în corner

Minutul 30: Tatu expediază primul şut periculos către poarta lui Cerniauskas, dar mingea trece peste transversală

Minutul 20: Ocazie importantă pentur FC Vaslui. Contraatacul vasluienilor îl aduce pe Stanciu faţă în faţă cu Tătăruşanu, dar şutul mijlocaşului este unul slab.

Minutul 11: Steliştii au adus tot mai mulţi jucători în jumătatea vasluiana şi presează careul lui Cerniauskas, dar fără să-şi creeze ocazii importante

Minutul 5: Steaua se află în faţa primei ocazii, dar centrarea lui Latovlevici este ajunsă de-abia în margine de Adi Popa, care este şi faultat. Milanov primeşte galben pentru intervenţia avută.

Aproximativ 12.000 de spectatori sunt prezenţi pe Arena Naţională

Steaua: Tătăruşanu - Râpă, Gardoş, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Filip - Ad. Popa, Tatu, Chipciu - Iancu. Antrenor Laurenţiu Reghecampf.

FC Vaslui: Cerniauskas -  Celeban, Varela, Cordoş, Milanov - R. Costin, Caue - Antal, Jumisse, N. Stanciu - Buhăescu. Antrenor: Viorel Hizo.

Meciul este arbitrat de o brigadă din Slovacia, cu Ivan Kruzliak la centru.