Universitatea Craiova a pierdut ultimul meci din Liga I, scor 1-2 (1-1), în compania formaţiei Gaz Metan Mediaş, meciul fiind întrerupt în minutul 48 din cauza unei ploi torenţiale şi reluat 116 minute mai târziu.

789 afișări
Imaginea articolului Universitatea Craiova - Gaz Metan Mediaş, scor 1-2, într-un meci întrerupt 116 minute

Universitatea Craiova - Gaz Metan Mediaş, scor 1-2, într-un meci întrerupt 116 minute (Imagine: Mediafax Foto)

Golurile au fost marcate de Mihai Costea, în minutul 25, pentru craioveni, respectiv Liţu ('35) şi Pârvulescu ('90).

Mihai Costea a deschis scorul printr-un şut plasat, din unghi, în stânga portarului medieşean, Pleşca.

În minutul 35, Gaz Metan Mediaş a beneficiat de un penalti după un fault al lui Dănănae asupra noului intrat în teren Liţu. Portarul Silviu Lung junior a apărat şutul tras de Eric de Oliveira, dar Liţu a continuat faza şi a înscris.

Paul Pârvulescu a adus victoria medieşenilor printr-un şut din interiorul careului, mijlocaşul primind o pasă de la coechipierul său, Todea.

Universitatea Craiova: 21. S. Lung - 18. Dănănae, 7. Gugu, 5. Stoica (86. Buleică '46), 2. Buşu - 28. Gângioveanu, 8. Ologu, 88. Nicolae, 25. Firţulescu (77. Surugiu '74) - 9. M. Costea (95. M Roman '65), 20. Subotici. Antrenor: George Biţă.

Gaz Metan Mediaş: 12. Pleşca - 16. Zaharia (6. Bozeşan '78), 19. Fl. Lazăr, 13. Akaki, 8. Buzean - 15. Hoban, 21. Todea - 5. Muntean (20. D. Roman '60), 27. Eric, 22. Pârvulescu - 18. Bawab (9. Liţu '33). Antrenor: Cristian Pustai.

Cartonaşe galbene: Ologu '15, Buleică / Todea '30, Lazăr '38

Arbitri: Mihai Prodan - Vladimir Urzică, Sabin Stroe - Cristina Babadac.

Observatori: Nicolae Grigorescu, Daniel Prodan.

Partida a fost urmărită de aproximativ 100 de spectatori.

Meciul Universitatea Craiova - Gaz Metan Mediaş a fost întrerupt în minutul 48 din cauza unei ploi torenţiale ce s-a abătut asupra stadionului "Ion Oblemenco", şi reluat 116 minute mai târziu.

Supervizorul partidei Universitatea Craiova -Gaz Metan Mediaş, Mircea Cezar Ionescu, a declarat, agenţiei MEDIAFAX, că cele două echipe s-au înţeles ca meciul să fie reluat imediat după tuşarea terenului.

La 12 minute după întreruperea meciului, ploaia s-a oprit iar arbitrii au ieşit să inspecteze terenul. Problema cea mai mare pentru reluarea meciului a fost terenul, îmbibat cu apă. Jucătorii celor două echipe au evoluat cu dificultate pe un teren aproape impracticabil.

Mijlocaşul Dorel Stoica, schimbat la pauza meciului, a părăsit incinta stadionului înainte ca repriza a doua să se reia.

Meciul cu Gaz Metan Mediaş a reprezentat, măcar pentru un sezon, ultimul pentru Universitatea Craiova în Liga I, formaţia olteană retrogradând în eşalonul secund.