Nervii Simonei Halep au fost puşi la încercare în setul secund al meciului cu Margarita Gasparyan, terminat cu victoria româncei. Staţia de amplificare a făcut probleme pe terenul de joc, organizatorii au fost prinşi pe picior greşit, iar imediat s-a instalat confuzia, informează prosport.ro.

3549 afișări
Imaginea articolului WTA Madrid: Moment confuz în setul secund al meciului dintre Halep şi Gasparyan/ Arbitrul: Vreau să ştiu clar că nu se va mai întâmpla

WTA Madrid: Moment confuz în setul secund al meciului dintre Halep şi Gasparyan/ Simona: Vreau să ştiu clar că nu se va mai întâmpla

La 4-2 în setul secund pentru Halep, după o minge de break salvată, la egalitate, nervii jucătoarelor au fost serios testaţi. În staţia de amplificare s-a anunţat anularea unui meci de dublu, de pe un teren alăturat, iar arbitra Marija Čičak a fost nevoită să oprească punctul şi să ceară rejucarea.

Simona a câştigat un punct, dar incidentul s-a repetat. "Vreau să ştiu clar că nu se va mai întâmpla, înainte să reiau meciul", a spus arbitra croată către alţi oficiali din tribună. Totuşi, ea a fost anunţată că asta se întâmplă în tot complexul, că este vorba despre un anunţ general şi de o eroare generalizată.

Arbitra a vrut să trimită jucătoarele pe bancă, pentru a fi sigură că nu va mai fi nevoită să rejoace punctele, însă Simona a preferat să se joace. Arbitra i-a respectat dorinţa, Gasparyan nu a fost prea fericită, însă s-a supus, iar Simona a profitat de o nouă minge lungă a rusoaicei şi a făcut 5-2 în setul secund.