- Home
- Ştiinţă-Sănătate
- BRUXELLES, (01.03.2013, 12:07)
- Florin Badescu
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
Un meteorit de 18 kilograme, descoperit în Antarctica
Un meteorit de 18 kilograme a fost descoperit de o echipă internaţională de cercetători în gheaţa din Antarctica de Est şi este cel mai mare corp ceresc găsit în această parte a lumii din 1988 până în prezent.
556 afișări

Un meteorit de 18 kilograme, descoperit în Antarctica (Imagine: AFP / Arhiva MediafaxFoto)
Meteoritul, din clasa chondritelor obişnuite, face parte dintr-un ansamblu de 425 de meteoriţi, cu o greutate totală de 75 de kilograme, colectaţi pe parcursul unei misiuni de 40 de zile pe un platou situat la 140 de kilometri de baza belgiană de cercetări polare Princess Elisabeth Antarctica.
"Acest meteorit reprezintă o descoperire destul de neaşteptată, nu doar prin greutatea lui, ci şi prin faptul că este ceva excepţional să găseşti corpuri cereşti atât de mari căzute în Antarctica", a declarat Vinciane Debaille, geolog la Université Libre din Bruxelles (ULB). "Este cel mai mare meteorit descoperit în Antarctica de Est în ultimii 25 de ani", a adăugat Vinciane Debaille.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Un doctor dezvăluie de ce nu ar trebui să bei cafeaua imediat cum te trezești
-
Au fost găsite drone ruseşti ce conţineau cipuri olandeze Nexperia şi NXP. Producătorii susţin că fac tot posibilul să împiedice furnizarea directă a cipurilor către Rusia, dar nu pot monitoriza comerţul dintre intermediari
-
China a aprobat două medicamente pentru pacienţii cu COVID dezvoltate pe plan intern
-
Performanţă istorică pentru Novak Djokovic, care a câştigat a 10-a oară la Australian Open
Meteoritul a fost găsit pe platourile de gheaţă Nansen, la o altitudine de 2.900 de metri, de o echipă belgiano-niponă.
Meteoritul de 18 kilograme a fost transportat în Japonia pentru a fi examinat.
Potrivit Meteoritical Society, peste 38.500 de meteoriţi au fost descoperiţi până în prezent în Antarctica, însă doar 30 dintre ei au o greutate mai mare de 18 kilograme.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.




PROSPORT.RO

CANCAN.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 14:22
Mureş: Incendiu de proporţii la un depozit de echipamente electrice, maşini şi îngrăşăminte
-
astăzi, 14:16
SCANDALUL ANULUI? Au fost găsite drone ruseşti ce conţineau cipuri olandeze Nexperia şi NXP. Producătorii susţin că fac tot posibilul să împiedice furnizarea directă a cipurilor către Rusia, dar nu pot monitoriza comerţul dintre intermediari