date producție

INS: Producția de energie a crescut cu 7%, iar importurile au scăzut cu 15%. Fost ministru: Creșterea nu vine din cer, ci din deciziile luate în mandatul meu

Producția de energie electrică a României a înregistrat o creștere de 7% în primele patru luni ale anului 2026 comparativ cu aceeași perioadă din 2025, în timp ce importurile au scăzut cu 15%. Fostul ministru al Energiei, Virgil Popescu, a sublinait că aceste date sunt rezultatul măsurilor luate în mandatul său.
Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da