virgiliu ivan

Șeful Dispecerului Energetic Național (DEN) despre perioada în care România nu a avut deloc energie nucleară. „Cu toții am fost în siguranță, sistemul a fost pe mâini bune”

Virgiliu Ivan, directorul Dispecerului Energetic Național (DEN), entitate aflată sub umbrela Transelectrica, a aplauda, duminică, în deschiderea FOREN 2026, echipa de câțiva oameni din cadru operatorului național de sistem și transport a energiei electrice care a reușit să treacă România cu succes peste perioada în care nu a fost în funcțiune niciunul dintre cele două reactoare de la Cernavodă și care asigură în mod tradițional aproape 20% din producția națională de energie electrică. Mai mult, șeful DEN a confirmat ceea ce a publicat Mediafax citând surse din industrie, că zilele următoare va intra primul megawatt produs la viitoarea cea mai mare centrală electrică pe gaze din Europa, aflată în fază avansată de construcție la Mintia.

Sistemul energetic este mai puternic și consumul, mai mic decât înainte de ´90, dar acum avem mai multe probleme. Ce s-a întâmplat în 35 de ani și previziuni de la vârful Dispecerului Național

Virgiliu Ivan, directorul Dispecerului Energetic Național (DEN), entitate aflată sub umbrela operatorului național de sistem și transport al energiei electrice, Transelectrica, a realizat, într-un răspuns exclusiv pentru Mediafax, o radiografie concisă și extrem de relevantă a evoluției postdecembriste a sistemului energetic național.
Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da