- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Şomajul va atinge punctul maxim în următoarele două-trei trimestre
Şomajul din România, Ungaria, Croaţia şi Serbia va începe să scadă după următoarele două-trei trimestre, iar pragul de jos al recesiunii a fost atins probabil în trimestrul al treilea, cu unul-două trimestre mai târziu decât în alte state din Europa de Est, se arată într-o analiză Erste (EBS).
Scăderea şomajului şi stabilizarea cursului de schimb reprezintă condiţiile cheie pentru consolidarea încrederii consumatorilor şi revenirea sectorului de retail, aflate încă la niveluri de depresie în urma recesiunii.
"Cehia, Slovacia şi Ucraina au atins pragul de jos în primul trimestru (...) România, Ungaria, Croaţia şi Serbia sunt cu unul-două trimestre în urmă în ceea ce priveşte depăşirea acestui moment. Încrederea consumatorilor şi vânzările retail sunt încă deprimate în aceste ţări, iar precondiţiile pentru revenirea lor sunt stabilizarea pieţelor muncii şi a monedelor. Ultima condiţie a fost deja îndeplinită, însă şomajul va înregistra un maxim în următoarele două-trei trimestre", anticipează analiştii grupului austriac, din care face parte şi BCR.
Creşterea economică de anul viitor (la nivel regional) va fi influenţată în principal de nivelul de bază scăzut al exporturilor stabilit în acest an din cauza crizei economice mondiale, dar şi de diminuarea efectului negativ al reducerii stocurilor acumulate în economie.
Erste estimează o scădere economică de 8% pentru România în acest an, urmată de o creştere uşoară, de 0,2%, în 2010.
-
Berca: Utilizarea sumelor pentru calamităţi se face prin atribuire directă. Decizia e a comitetului judeţean
Social ieri, 21:50
Utilizarea sumelor alocate de Guvern pentru eliminarea efectelor generate de calamităţi este realizată fără licitaţie, prin atribuire directă conform legii, iar decizia este luată în comitetul judeţean pentru situaţii de urgenţă, a declarat, pentru MEDIAFAX, ministrul Internelor, Gabriel Berca. citeşte tot
-
SITUAŢIE DE URGENŢĂ ÎN VRANCEA: Zeci de mii de oameni, izolaţi din cauza zăpezii - FOTO
Social ieri, 20:32
Preşedintele CJ Vrancea, Marian Oprişan, a declarat, vineri seară, că a fost instituită situaţie de urgenţă în judeţ, în condiţiile în care zeci de mii de persoane sunt izolate din cauza zăpezii, Oprişan cerând în mai multe rânduri instituirea stării de alertă pentru declararea situaţiei de urgenţă. citeşte tot





Nu exista comentarii