Audieri la comisia Udrea: Ministerul nu poate încheia contracte, nu are consilieri juridici
Secretarul general al Colegiului Consilierilor Juridici, Lucian Florescu, a declarat, joi, la Comisia de Anchetă Udrea, că o instituţie publică nu poate funcţiona fără consilieri juridici şi nu poate încheia contracte, iar Ministerul Turismului nu şi-a înregistrat niciun astfel de consilier.
Audieri la comisia Udrea: Ministerul nu poate încheia contracte, nu are consilieri juridici (Imagine: Adriana Neagoe/Mediafax Foto)
Florescu a fost întrebat de deputaţii din comisia de anchetă Udrea în legătură cu faptul că Ministerul Tursmului a încheiat un contract cu o firmă de avocaură pentru servicii de reprezentare juridică, pe motiv că cele 4 posturi de consilieri juridici din Minister sunt vacante.
Secretarul comisiei Claudiu Ţaga a precizat că din documentele puse la dispoziţia comisiei de Ministerul Turismului reiese că instituţia a încheiat, la 16 iunie, un contract de asistenţă juridică cu firma "Boştină şi asociaţii", deoarece nu avea angajat niciun consilier juridic.
"Contractul de asistenţă juridică încheiat cu o societate civilă de avocatură este lovit de nulitate", a răspuns Florescu, care a precizat că profesiile de avocat şi de consilier juridic sunt incompatibile.
Potrivit lui Lucian Florescu, consilierii juridici sunt obligaţi să semneze toate actele cu caracter juridic dintr-o instituţie publică, iar avocaţii nu au capacitatea de a reprezenta aceste instituţii publice.
Florescu a mai spus că, potrivit legii, niciun contract de vânzare-cumpărare, de achiziţii, de muncă nu poate fi semnat, într-o instituţie publică, fără avizul consilierului juridic şi că un angajat care este jurist nu poate face parte din corpul consilierilor juridici.
"Din datele pe care le avem, Ministerul Turismului nu şi-a înregistrat niciun consilier juridic la organizaţia noastră", a arătat Florescu, adăugând că persoanele care nu sunt înregistrate la Colegiul Consilierilor juridici nu au dreptul de a da viză de legalitate.
Preşedintele comisiei, deputatul liberal Ludovic Orban, i-a cerut opinia lui Lucian Florescu legată de posibilitatea ca un contract încheiat de Ministerul Turismului şi semnat de Directorul direcţiei juridice şi de resurse umane din Minister să fie legal, iar Florescu a spus că "acest contract simulează legalitatea".
Lucian Florescu a mai răspuns întrebării adresate de deputatul PSD Cristian Rizea, arătând că ministrul Turimsului, Elena Udrea, nu este înscrisă în Colegiul Consilierilor Juridici.
"Cred că doamna ministru şi casa de avocatură ştiu că nu au capacitatea de exerciţiu cu privire la instituţiile publice", a adăugat Florescu.
-
GRECII ÎMPOTRIVA LUI LAGARDE: Nu ne vindeţi gogoşi, doamnă! Nu ne luaţi drept idioţi!
Externe astăzi, 20:03
Grecii erau furioşi, duminică, şi îşi exprimau pe Internet profundul dezacord faţă de declaraţiile directoarei FMI Christine Lagarde, care au determinat peste 10.000 de comentarii pe pagina sa de Facebook şi înfiinţarea paginii intitulate "Grecii împotriva lui Lagarde",. citeşte tot
-
Gimnastul Flavius Koczi, campion european la sărituri
Sport astăzi, 17:06
Gimnastul român Flavius Koczi a cucerit, duminică, medalia de aur în proba de sărituri de la Campionatele Europene de la Montpellier (Franţa), cu un punctaj de 16.116. Flavius Koczi a mai cucerit medalia de bronz în concursul pe echipe. citeşte tot





Pana acum Udrea era specialista in probleme juridice dar se pare ca fiind prea avida sa gaseasca un mod de a-si plati ratele la BRD(sic!) a omis faptul ca nu putea semna acele documente fara a avea acordul sau semnatura unui jurist.
Nici macar acum cand este evidenta delapidarea din fondurile ministerului de turism, Nuti Udrea nu recunoaste sau cel putin sa inceteze cu aceasta mascarada nu poate. Obraznicia este caracteristica femeilor pedeliste, asa cum ne-a demonstrat-o si cealalta pitzipoanca basesciana, monica rizdii.
Nu se poate asa ceva, adica Udrea aka Tnati Nutzi, a mintit si a fraudat statul?? Hai mai baieti poate ca va inselati. Tanti Nutzi este curata ca zapada din Himalaya nu poate ea sa fi facut ceva ilicit.