- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- AH1N1
- Revista presei
Negoiţă va propune şi miniştri nominalizaţi de Croitoru
Premierul desemnat, Liviu Negoiţă, a declarat că Guvernul pe care îl va propune include şi miniştrii nominalizaţi de Lucian Croitoru şi are sprijinul PDL şi al parlamentarilor independenţi, dar nu şi al grupului minorităţilor, precizând că se va întâlni, duminică seara, cu liderul UDMR, Marko Bela.
Surse oficiale au arătat însă că întâlnirea dintre Negoiţă şi Marko Bela ar urma să fie organizată luni dimineaţa.
El a cerut totodată electoratului PSD şi PNL că îi convingă pe parlamentarii celor două partide, la întâlniri în circumscripţii, să voteze Guvernul pe care îl va propune în Parlament.
"Dacă pe mine nici nu au dorit să mă vadă, probabil electoratul va avea mai mult succes", a spus Negoiţă.
El a arătat că Guvernul pe care îl propune include şi persoane nominalizate în Guvernul Croitoru şi nu a exclus că în Cabinet să fie propuşi şi "specialişti".
Premierul desemnat, Liviu Negoiţă, s-a întâlnit din nou, duminică, la sediul Guvernului, cu lideri PDL, grupul minorităţilor şi parlamentari independenţi, pentru discuţii privind formarea Cabinetului.
Întâlnirea de duminică a fost stabilită, vineri, cu minorităţile şi parlamentarii independenţi, după ce aceştia au solicitat detalii privind componenţa Cabinetului pe care Negoiţă îl va propune Parlamentului.
La negocierile convocate, vineri, s-au prezentat doar liderii PDL, precum şi reprezentanţi ai grupului minorităţilor şi ai parlamentarilor independenţi.
După această întâlnire, Liviu Negoiţă a lansat o nouă invitaţie către PSD şi PNL la negocieri privind formarea Guvernului, precizând că nu renunţă la intenţia de a depune, luni, în Parlament lista noului Cabinet.
El a precizat că va forma un Guvern politic exclusiv PDL dacă celelalte partide nu doresc să înainteze nominalizări de miniştri.
Ulterior, premierul desemnat a anunţat că a convenit cu liderul UDMR, Marko Bela, pentru organizarea unei întâlniri în cursul zilei de duminică, urmând ca o eventuală altă întâlnire să aibă loc luni dimineaţa.
Purtătorul de cuvânt al campaniei prezidenţiale a PSD, Victor Ponta, a declarat pentru MEDIAFAX că social-democraţii acceptă să discute cu premierul-desemnat, Liviu Negoiţă, luni, la Parlament, alături de reprezentanţii grupurilor din majoritatea parlamentară.
La rândul său, liderul liberal Ludovic Orban, întrebat dacă PNL se va prezenta la negoicierile pentru formarea unui nou Guvern, condus de Liviu Negoiţă, a răspuns: "Din acest moment, nu mai avem cu cine să discutăm".
-
Zăpada din Capitală, depozitată în 17 locuri şi 200 de canale mari colectoare ale Apa Nova
Social astăzi, 22:56
Primarul Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat, marţi seară, că zapada va fi depozitată în 17 locuri din Bucureşti şi în cele 200 de canale mari colectoare ale companiei Apa Nova, deoarece municipalitatea nu a primit aviz de mediu pentru aruncarea zăpezii în râul Dâmboviţa. citeşte tot
-
Automobile Dacia a avut anul trecut un profit de 230,28 milioane lei
Constructorul de automobile Dacia, parte a grupului francez Renault, a avut anul trecut un profit de 230,28 milioane lei, în creştere cu 3,7% faţă de 2008, conform datelor publicate de companie într-un proiect de fuziune cu Auto Chassis International România. citeşte tot
-
Orban: Voi anunţa cu 48 de ore înainte de Congres funcţia pentru care voi candida
Politic astăzi, 21:38
Prim-vicepreşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, marţi seară, că va anunţa public funcţia la care va candida la Congresul extraordinar din martie, cu 48 de ore înainte de începerea Congresului, precizând că afirmaţia sa privind liberalismul nu s-a referit la Crin Antonescu. citeşte tot
-
Risc însemnat de avalanşe şi trasee închise în Masivul Bucegi
Social astăzi, 21:33
Salvamontiştii din Buşteni le reamintesc turiştilor că în această perioadă toate traseele din Masivul Bucegi sunt închise şi anunţă că pe toate văile din Bucegi există risc însemnat de producere a unor avalanşe, în condiţiile în care în unele zone stratul de zăpadă atinge un metru şi jumătate. citeşte tot
-
Toate drumurile din judeţul Prahova au fost redeschise circulaţiei
Social astăzi, 21:27
Toate drumurile din judeţul Prahova au fost redeschise circulaţiei, marţi după-amiază, drumarii reuşind să deszăpezească ultimele şase tronsoane de drum care, în cursul dimineţii, erau blocate total sau parţial din cauza troienelor. citeşte tot
-
Sibiu: Atenţionare privind intensificări ale vântului, pentru următoarele două zile
Social astăzi, 20:39
Prefectul judeţului Sibiu, Constantin Trihenea, a cerut, marţi, tuturor instituţiilor să fie pregătite de intervenţie, întrucât în judeţ au fost prognozate, pentru următoarele două zile, intensificări ale vântului, viteza acestuia putând să depăşească o sută de kilometri la oră în zona sudică. citeşte tot
-
Mai puţine posturi şi direcţii în MECTS, conform noii organizări
Social astăzi, 20:12
Numărul total de posturi din cadrul MECTS, inclusiv Autoritatea Naţională pentru Sport şi Tineret va fi de 691, cu 139 mai puţin decât totalul celor din fostul minister al Educaţiei, Cercetării şi Inovării şi fostul minister al Tineretului şi Sportului, potrivit organigramei instituţiei. citeşte tot
-
98% dintre plantele care se vând în magazinele de vise sunt periculoase
Social astăzi, 20:02
Aproape 98% din produsele etnobotanice, vândute în magazinele de profil, prezintă pericol pentru sănătate, fiind vorba de plante cu efect halucinogen, dar şi de plante obişnuite, stropite cu substanţe interzise, a declarat pentru MEDIAFAX, vicepreşedintele Colegiului Farmaciştilor, Clara Popescu. citeşte tot
-
Cinci schiori care au vrut să coboare de la Cota 2000 au fost surprinşi de o avalanşă
Social astăzi, 19:31
Cinci schiori care au încercat, marţi după-amiază, să coboare de la Cota 2000, din Masivul Bucegi, au provocat şi au fost surprinşi de o avalanşă, doi dintre ei reuşind să se salveze, iar ceilalţi trei fiind recuperaţi teferi de către salvamontişti. citeşte tot











Poate sa-i propuna si pe betivanii de la carciumile din Titan, ca oricum e vrajeala. Am impresia ca chiorul le-a luat mintile la toti papagalii portocalii de-i baga la inaintare aiurea. Bai nea Negoita, nu te-ai uitat in oglinda sa vezi ca esti fazan?
aloo domnu tri-ministru...am auzit ca atzi avut probleme cu lucrul manual cind cu interviul cu panarama aia de ziarista...propun sa o numitzi pe d-na udrea ministrul muncii manuale ca sa nu v-o mai frecatzi singur pe sub tejghea...sa avetzi asistentza calificata...dumneaei are minutza finutza si o guritza f.f. activa...sper insa ca domnu marinika sa nu devina prea invidios
eu astept cu interes comunicatul d-nei Udrea ... doreste sau nu doreste sa faca parte din acest guvern? cat despre ceilalti nominalizati ... Berceanu, Videanu, Blaga (avea aviz pozitiv) samd vor fi inscrisi primii pe lista ... dar pacat e ca totul e facut la misto ... misto, nu? cum ar zice Columbeanu ... http://inconstanta.wordpress.com/