Reprezentanţii Metrorex anunţă că programul de funcţionare al metroului bucureştean a fost prelungit cu două ore faţă de ora normală, respectiv până la ora 1.30.
Protestul din Piaţa Universităţii, început cu aproximativ şase ore în urmă, a luat sfârşit la scurt timp după miezul nopţii, aproape 30.000 de oameni participând la manifestaţia împotriva corupţiei şi clasei politice.
Ultimii protestatari au plecat din piaţă în jurul orei 00.00, iar circulaţia, care a fost întreruptă în zona Pieţei Universităţii, urmând să fie reluată.
Anterior, câteva sute dintre manifestanţi au pornit spre Clubul Colectiv, pentru a îşi încheia seara aducând un omagiu victimelor incendiului.
În Piaţa Universităţii, unii dintre protestatari au lăsat în urmă PET-uri şi cutii de bere.
În timpul protestului, care s-a desfăşurat fără incidente, oamenii au scandat şi au afişat mesaje împotriva corupţiei şi au ţinut un moment de reculegere în memoria victimelor incendiului de la Colectiv.